Ostatnia ulga za Internet w 2014 roku
Decydując się na odliczenie wydatków poniesionych na usługi internetowe, z których skorzystaliśmy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podstawowa kwestia…
+Read moreDecydując się na odliczenie wydatków poniesionych na usługi internetowe, z których skorzystaliśmy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podstawowa kwestia…
+Read moreKryzys w strefie euro stał się faktem, a jego potwierdzeniem jest choćby ostatni szczyt Unii Europejskiej, na której podjęto decyzje…
+Read moreWystawianie faktur to w chwili obecnej przysłowiowy pikuś. Faktura pojawia się już w kilka sekund…
+Read moreKwartalne rozliczenie VAT nie dotyczy już tylko tak zwanych “małych podatników”. Tak to wygląda, mimo…
+Read moreDoskonale zachowane luksusowe szaty wykonane z ponad tysiąca rodzajów jedwabiu, modlitewniki w skórzanych oprawach i inne zabytki sprzed kilkuset lat znaleziono w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Gniewie. Właśnie podsumowano 7 lat wykopalisk. „Takich…
+ Read moreMarek Kamiński w swojej książce „Odkryj, że biegun nosisz w sobie” zdradza przed czytelnikami tajniki tego, jak otwierać furtki do realizacji własnych marzeń. Zachęca do pracy nad sobą, refleksji nad otoczeniem i odwagi do zdobycia…
+ Read moreTeoretycznie każdy autor decydujący się na wydanie książki powinien mieć do perfekcji opanowaną sztukę operowania słowem. W praktyce jednak prawdziwych wirtuozów języka polskiego wśród rodzimych twórców nie ma tak wielu. W tym niezwykle elitarnym gronie…
+ Read moreBardzo często mamy wrażenie, że jesteśmy świadkami procesów i wydarzeń o pionierskim i precedensowym charakterze. Jednak jak dowodzi wnikliwsza analiza przeszłości, to co dla naszego pokolenia ma pozorny smak nowości, znane już było dawno temu.…
+ Read moreZwykła wizyta następcy tronu w destylarni The Isle of Harris Distillery odbyłaby się pewnie bez większego echa, gdyby nie fakt, ze gdy Karolowi podano kieliszek z ginem, ten zainteresował się pochodzeniem kieliszka. Gdy Książę dowiedział…
+ Read moreNarodowe Muzeum Morskie wzbogaciło się o kolejny, wyjątkowy obraz. Do bogatej kolekcji polskiego malarstwa marynistycznego dołączyła „Burza w porcie” autorstwa Meli Muter. Zakup obrazu był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wskazuje…
+ Read moreKonstytucja majowa z 1791 roku uważana jest za jedno z największych osiągnięć Polaków. Była dowodem, że Rzeczpospolita ma w sobie dosyć sił do przezwyciężenia kryzysu. Stworzyła podstawy nowoczesnej monarchii konstytucyjnej z parlamentem i sprawnym rządem.…
+ Read moreWładze Zielonej Góry zdecydowały się na odważny krok względem przedsiębiorców. Firmy, które zdecydują się zainwestować w budowę zakładów na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Zielona Góra – Nowy Kisielin będą mogli liczyć na dziesięcioletnie zwolnienie z…
+ Read moreColian Holding, producent takich słodyczy jak czekolada „Goplana” czy wafelki „Grześki”, zakupił 100% udziałów w brytyjskiej spółce Elizabeth Shaw Limited. Cena transakcyjna wyniosła 2,25 miliona funtów. O planach rozwoju poprzez akwizycję zagranicznych przedsiębiorstw władze polskiej…
+ Read moreWojsko Polskie pozyska w najbliższych latach kilkadziesiąt nowoczesnych moździerzy samobieżnych „Rak” produkowanych przez Hutę Stalowa Wola. Umowa podpisana przez MON opiewa na ponad 968 milionów złotych. Niemal cała ta kwota zasili polski sektor zbrojeniowy, ponieważ…
+ Read moreW lubelskim centrum naukowym Ecotech-Complex zainstalowano najnowocześniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej rezonans magnetyczny. Aparat o mocy 7 Tesli jest już przygotowywany do uruchomienia. Polskim naukowcom posłuży głównie do badań nad chorobami mózgu. Eco-Tech Complex to jedna…
+ Read moreKonsorcjum, na którego czele stoi łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, opracowało nowoczesne, wielofunkcyjne kamizelki kulo- i nożoodporne. Obecnie są one testowane przez policjantów w Szczytnie, wkrótce mogą jednak trafić także na wyposażenie BOR i wojska.…
+ Read morePolskie porty przeżywają dynamiczny rozwój. Coraz skuteczniej konkurują z portami niemieckimi i systematycznie umacniają swoją pozycję na Bałtyku. Zdaniem ekspertów Banku Zachodniego WBK, wzrost przeładunków w następnych latach może wynieść nawet około 4% rocznie. Sprzyjać…
+ Read moreWielu z nas z pewnością zastanawiało się kiedyś, jak mogłyby potoczyć się dzieje Polski, gdyby wydarzenia poprzedzające wybuch II Wojny Światowej ułożyły się inaczej, niż w znanej nam historii. Co mogłoby się stać z Polską,…
+ Read moreŚwietne wieści dla wszystkich sympatyków kina historycznego. Telewizja Polska ma w planach wyprodukowanie trzech niezależnych seriali nawiązujących do polskich dziejów. Wśród nich produkcje poświęcone Żołnierzom Wyklętym, Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ oraz XVI-wiecznej Rzeczypospolitej. Pierwszy z planowanych…
+ Read more„Dziennik Gazeta Prawna” przygotował pierwszy w Polsce ranking reputacji miast. Wyłonił on te polskie miasta, które cieszą się najlepszą opinią wśród mieszkańców naszego kraju. Wyniki dla niektórych mogą być zaskoczeniem. Ranking ów powstał na podstawie…
+ Read moreDwie największe łódzkie uczelnie, Uniwersytet i Politechnika, uruchomią nowy, unikatowy w skali naszego kraju kierunek studiów – rewitalizację miast. Czy już za kilka lat zyskamy nowych, świetnie wykształconych specjalistów, dzięki którym polskie aglomeracje zyskają drugie…
+ Read moreMiniony 2015 rok był wyjątkowo udany dla polskich producentów zabawek. Nasze firmy wysłały za granicę klocki, maskotki, lalki i inne zabawki o wartości blisko 4,6 miliarda złotych! To o 1,7 miliarda i o 58,7% więcej,…
+ Read moreReprezentacja Polski wygrała ze Szwajcarią w meczu 1/8 finału mistrzostw Europy w piłce nożnej. Regulaminowy czas gry zakończył się przy wyniku 1:1. Spotkania nie rozstrzygnęła dogrywka. Zwycięzcę wyłoniły dopiero rzuty karne, w których górą byli…
+ Read moreJeden z ważniejszych polskich pisarzy ubiegłego stulecia, współtwórca grupy literackiej Skamander, tłumacz i librecista. Miał twierdzić, że „Polacy są zbyt inteligentni jak na swe położenie geograficzne”. Zarówno jego osoba, jak i bogaty dorobek, jaki po…
+ Read moreWiktor Bross przeszedł do historii głównie jako pionier torakochirurgii oraz jeden z twórców polskiej kardiochirurgii. Przyszedł na świat 9 sierpnia 1903 roku w wielkopolskim Witkowie, w rodzinie o bogatych patriotycznych tradycjach. Jego ojcem był Konstanty,…
+ Read moreMieszko I przeszedł do historii jako twórca polskiej państwowości. Był on pierwszym spośród poświadczonych źródłami historycznymi polskim władcą, synem legendarnego Siemomysła i wnukiem Leszka. Z ich analizy wyłania się obraz Mieszka jako charyzmatycznego księcia, zdolnego…
+ Read moreOstatnie miesiące przyniosły wiele interesujących wiadomości związanych z branżą motoryzacyjną w Polsce. Wbrew pozorom, nie dotyczą one wyłącznie zagranicznych inwestycji w naszym kraju. LG i baterie do pojazdów ekologicznych W kwietniu bieżącego roku koncern LG…
+ Read moreStacja „Arctowski” działająca od 1977 roku otrzyma nową siedzibę. Stalowe hale i kontenerowe domki zastąpi zmodernizowana i innowacyjna stacja badawcza zaprojektowana przez architektów z Kuryłowicz&Associates. Polska Stacja Antarktyczna znajduje się na półkuli południowej w archipelagu…
+ Read moreJeden z najwybitniejszych polskich poetów ubiegłego stulecia. Człowiek o tragicznym życiorysie, ale i nieprzeciętnym talencie. Patriota, który nigdy nie pogodził się z oddaniem Polski pod kuratelę ZSRR i jej późniejszą sowietyzacją. Lechoń pochodził z tatarskiej…
+ Read moreBędąc w Warszawie, idąc ze ścisłego centrum w stronę Cmentarza Powązkowskiego, przy ulicy Stawki, natknąć się można na okazały, biały monument. To pomnik przy Umschlagplatz. Miejsce naznaczone tragedią kilkuset tysięcy polskich Żydów, którzy stąd właśnie…
+ Read moreGdyby jeszcze dziesięć lat temu ktoś stwierdził, że Polska będzie jednym z najbardziej liczących się państw na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym, słowa jego byłyby co najwyżej podsumowywane uśmiechem. Jedynym silnym punktem w tej dyscyplinie…
+ Read moreChociaż Polacy mają na swoim koncie całkiem liczne sukcesy w Hollywood, to można odnieść wrażenie, że powszechna wiedza na ich temat jest w dalszym ciągu znikoma. Nie tak dawno temu pisaliśmy o rewelacyjnych polskich operatorach…
+ Read morePonad połowa Polaków deklaruje, że w ich gospodarstwach domowych przygotowuje się przetwory na zimę. Najczęściej są to osoby po 40 roku życia, mieszkańcy wsi lub małych i średnich miast – wynika z najnowszych badań Barometru…
+ Read moreW dniach 17-18 września w pałacu Hanza Palac w Rulewie odbył się kolejny InvestCamp – doroczna konferencja, na której spotykają się członkowie Global Investor Club z Polski i nie tylko. Global Investor Club to prężnie…
+ Read moreWybrzeże Bałtyku od dłuższego czasu pozostaje w centrum uwagi turystów z Polski i zagranicy. Wzrost zagrożenia terrorystycznego w popularnych niegdyś kurortach we wschodniej części Morza Śródziemnego sprawił, że miłośnicy nadmorskiego wypoczynku ponownie zainteresowali się polskim…
+ Read moreMiniony weekend zapisze się piękną kartą w historii polskich skoków narciarskich. Tuż przed zakończeniem Pucharu Świata Kamil Stoch w pięknym stylu zwyciężył na skoczni w Vikersund i zbliżył się do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Stefana…
+ Read moreGdyby zapytać polskich miłośników fantastyki o najwybitniejszego rodzimego pisarza tego gatunku, znaczna część z nich bez wahania wskazałaby Jacka Dukaja. Każda książka tego autora, sześciokrotnie uhonorowywanego Nagrodami im. Janusza A. Zajdla, a w 2009 roku…
+ Read moreMyśląc o polskich gwiazdach kina niemego, zwykle przywołuje się rewelacyjną Polę Negri, której międzynarodowe sukcesy i sława nie budzą chyba niczyjej wątpliwości. Mało kto jednak pamięta, że w jej cieniu pozostawała inna wspaniała aktorka i…
+ Read moreDo historii przeszedł jako wybitny wielkopolski przemysłowiec i promotor pracy organicznej. Chociaż to od jego nazwiska utworzono w Poznaniu zakłady, które rozsławiły polski przemysł daleko poza granicami kraju, Hipolit Cegielski ciągle pozostaje postacią niewystarczająco znaną…
+ Read more1 stycznia, kiedy większość z nas odsypiała zabawę sylwestrową, dwóch miłośników astronomii z Polski uruchomiło teleskop w prywatnym obserwatorium Ratinga we Włoszech. W toku obserwacji wykonali serię zdjęć. Na ostatnim z nich zarejestrowano supernową. Jest…
+ Read moreKomunia. Białe alby, pierwszy sakrament, ważne wydarzenie duchowe dla każdego małego katolika. Ale jest też inny wymiar tego święta. Komercjalizacja, prześciganie się w kupowaniu jak najlepszych (czytaj – najdroższych) prezentów dla komunikanta, wreszcie – spotkania…
+ Read more5 stycznia na wieczną służbę odszedł generał Janusz Brochwicz-Lewiński, legendarny „Gryf”, żołnierz Batalionu AK „Parasol” i uczestnik Powstania Warszawskiego, który dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli. W dniu dzisiejszym w Warszawie odbędzie się państwowy pogrzeb…
+ Read moreW ostatnim dziesięcioleciu XVI wieku doszło do pierwszej w dziejach I Rzeczypospolitej rebelii kozackiej. Konflikt, u którego podstaw legł prywatny spór pomiędzy polskim szlachcicem, a ruskim magnatem kresowym, zakończył się krwawą konfrontacją dnia 2 lutego…
+ Read moreNa przestrzeni wieków Polacy wykreowali pewne charakterystyczne, niespotykane nigdzie indziej zwyczaje bożonarodzeniowe. W Polsce Boże Narodzenie jest świętem szczególnym. Ma bardzo uroczysty charakter, będąc doskonałą okazją do rodzinnych spotkań. Szczególnym zaś elementem polskiego Bożego Narodzenia…
+ Read moreW ostatnich latach pamięć o Żołnierzach Wyklętych odżywa. Polska coraz głośniej upomina się o tych, których komuniści chcieli zepchnąć na margines historii. Chociaż wiedza o tym, kim byli i o co walczyli Niezłomni coraz bardziej…
+ Read moreByła to jedna z najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia, wymierzona przeciw niemieckiemu okupantowi. Wczesnym rankiem, 1 lutego 1944 roku, żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” dokonali udanego zamachu na dowódcę SS i policji…
+ Read moreJuliusz Słowacki zapisał się w świadomości Polaków oraz krytyków literatury jako wybitny romantyczny poeta. Każdy z nas czytał w latach szkolnych utwory takie jak „Balladyna”, Hymn”, czy „Kordian”. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że…
+ Read moreW tegorocznym raporcie „1000 firm, które inspirują Europę” przygotowanym przez London Stock Exchange Group znalazło się 30 przedsiębiorstw z Polski. Ich skumulowana roczna stopa wzrostu wyniosła 155 procent – to ponad dwa razy więcej, niż…
+ Read moreBolesław Chrobry to jeden z tych polskich władców, którego historiografia stawia w nadzwyczaj pozytywnym świetle. Są jednak ku temu solidne podstawy. Drugi historyczny władca Polski, a późniejszy pierwszy król naszego kraju, wsławił się licznymi zasługami.…
+ Read moreMłodzi, zdolni, z perspektywami. A do tego szalenie bogaci. Polscy mistrzowie pokera osiągają sukcesy za granicą. W świetle polskiego prawa stanowią niebezpieczną grupę uzależnionych kryminalistów, choć sami wolą, gdy nazywa się ich sportowcami. Mainstreamowe media…
+ Read moreKażdego roku Polska zgłasza swojego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Konkurencja jest jednak ogromna i tylko nieliczne spośród zarekomendowanych przez poszczególne państwa produkcji dostają się do elitarnego grona nominowanych. Polskim filmom udało się…
+ Read moreWtedy z winy Ottona wiele się stało złego; wszędzie doszło do wielkich i żałosnych klęsk, pohańbione państwo spadło z wyżyn swego tronu, udręczone chrześcijaństwo odczuło gniew Boga. Prowadzono wojnę z Polanami; książę ich, Mieszko, zwyciężył…
+ Read moreTuż przed świętami Bożego Narodzenia do użytkowania zostały oddane nowe drogi. Na Podlasiu kierowcy będą mogli pojechać 15-kilometrowym odcinkiem biegnącym od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina, z kolei mieszkańcy Bełchatowa otrzymają do dyspozycji 11-kilometrową…
+ Read moreŻycie nastolatka mieszkającego na blokowisku w jednej z gorszych dzielnic wielkiego miasta nie jest usłane różami. Otoczony w znacznej mierze ludźmi z marginesu społecznego oraz staczającymi się rówieśnikami, nie zawsze jest w stanie przełamać presję…
+ Read moreW sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja traktuje o przemilczanych w polskim kinie tragicznych wydarzeniach na Wołyniu w latach 1943-1944. Niestety, pojawiły się problemy ze sponsorami, którzy obawiają się podpisywać pod…
+ Read moreNajnowszy film Patryka Vegi, „Pitbull – Nowe porządki” przyciąga przed ekrany kin nie tylko polskich widzów. Szturmem podbija też serca zagranicznej publiczności. W Wielkiej Brytanii i Irlandii trafił do szerokiej dystrybucji i zarobił 146 000…
+ Read moreGrupa Wielton, największy w Polsce i trzeci w Europie producent naczep i przyczep ogłosił wyniki za ubiegły rok. Spółka odnotowała najwyższy zysk od 2008 roku, a w ciągu najbliższych 2-3 lat zamierza zwiększyć moce produkcyjne…
+ Read moreKoniki polskie, wywodzące się od dzikich tarpanów, hodowane są w Stacji Badawczej PAN w Popielnie od 67 lat. Jak co roku, pod koniec lata, odbywa się przegląd i ocena hodowlana koników z hodowli stajennej. Jak…
+ Read moreDziewięć medali: trzy złote, trzy srebrne i trzy brązowe, zdobyli reprezentanci Polski na zakończonych w Paryżu XXX Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych. W sumie do zdobycia były 24 medale. We Francji nasi zawodnicy…
+ Read morePiłkarska reprezentacja Polski zwyciężyła w wyjazdowym meczu z Czarnogórą 2:1 (1:0). Mecz nie należał do pięknych, rywale postawili trudne warunki, ale ostatecznie to biało-czerwoni wywieźli z Podgoricy trzy punkty. Dzięki temu umocnili się na prowadzeniu…
+ Read moreWiele wskazuje na to, że Port Gdańsk zostanie motoryzacyjnym hubem dystrybucyjnym na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku roku podpisano kontrakt na transport samochodów marki Hyundai z czeskich Nosovic przez Port Gdańsk do brytyjskiego Tillbury. Kilka…
+ Read morePolscy lekarze dokonali pierwszego w naszym kraju przeszczepu krzyżowego nerek między miastami. Organami wymieniły się dwie pary, ze Szczecina i Warszawy. Operacja zakończyła się sukcesem. Obie operacje wszczepienia nerek odbyły się równocześnie w Warszawie i…
+ Read moreSpróbujmy wyobrazić sobie przez chwilę film, w którym występują czołowi polscy aktorzy. Każdy z nich w wyśmienitej formie. Film, który będzie stanowił zgrabne połączenie komedii i sensacji, którego wykonanie stać będzie na najwyższym poziomie, a…
+ Read moreUtracony podczas II Wojny Światowej obraz Maksymiliana Gierymskiego „Patrol Polski 1830 roku” został odnaleziony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Dzieło odzyskali funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji wspólnie z przedstawicielami Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa…
+ Read moreJeden z najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii Polski. Czterokrotnie odznaczony orderem Virtuti Militari. W latach 1944-45 Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, weteran powstania wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Do historii przeszedł zwłaszcza jako dowódca…
+ Read moreJednym z najwybitniejszych dziewiętnastowiecznych działaczy społecznych ziemi wielkopolskiej był ksiądz Piotr Wawrzyniak. Wielki patriota i wychowawca społeczeństwa polskiego, człowiek niezwykle oddany sprawie narodu, pracowity, energiczny i sumienny, przez prasę zaborczą zwany „polskim niekoronowanym królem”. Warto…
+ Read morePrzeszczep narządów szyi przeprowadzony w Centrum Onkologii w Gliwicach został uznany za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku. Wyróżnienie przyznało Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej zrzeszające ponad 500 specjalistów z całego…
+ Read moreO pozytywnym wpływie sportu na zdrowie, samopoczucie i hartowanie charakteru napisano już tysiące prac. Doskonale zdawali sobie z tego sprawę dążący do odzyskania niepodległości Polacy, którzy w drugiej połowie XIX stulecia robili co mogli, by…
+ Read moreNaukowcy z Instytutu Nenckiego opracowali nowatorski system służący do podglądania zachowań myszy laboratoryjnych. Eco-HAB, bo tak został nazwany, zbudowany jest z elementów przypominających nory połączone podziemnymi korytarzami. System umożliwia sprawdzenie, czy pary gryzoni unikają się…
+ Read morePo odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, był jednym z tych, którzy oddali ojczyźnie największe zasługi przy odzyskiwaniu dawnych ziem i obronie odrodzonego kraju. Dowodził frontem zachodnim Powstania Wielkopolskiego, brał udział w Bitwie Warszawskiej,…
+ Read moreJedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiej muzyki. Artysta, którego twórczość znają i doceniają pasjonaci jazzu na całym świecie. Twórca licznych jazzowych standardów, a także kompozycji do kultowych polskich filmów, w tym słynnego „Dziecka Rosemary”…
+ Read moreZastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby w 1939 roku w toku kampanii polskiej nasze wojsko dysponowało sprzętem rodem z XXI wieku? Jaki byłby wynik starcia pomiędzy regularnymi siłami Wehrmachtu, a naszą armią wspartą…
+ Read morePowstanie styczniowe, jeśli wziąć pod uwagę jego aspekt czysto militarny, uznać można za typowy przykład wojny partyzanckiej. Niewiele było w jego trakcie doniosłych batalii, które angażowałyby setki czy tysiące stających naprzeciw siebie uczestników. Jednym z…
+ Read morePrzez wielu krytyków uważany za najlepszy polski dramat XX wieku wieku. Józef Kotarbiński pisał o nim: „Nadzwyczajny, szalony, ale genialny”. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to utwór, obok którego trudno przejść obojętnie. W listopadzie 1900 roku Stanisław…
+ Read moreMiasta są przyjaznym środowiskiem dla pszczół; jest w nich cieplej niż na wsi, mają także bogatą roślinność, jest dużo parków i drzew; miejskich pszczół nie trzeba się bać, bo pszczelarze dbają o to, by hodować…
+ Read more„Dzień Świra” w reżyserii Marka Koterskiego uznawany jest za jeden z najlepszych filmów w historii polskiego kina. Obraz przedstawiający dolę niespełnionego życiowo nauczyciela-polonisty, przez niektórych klasyfikowany do gatunku komedii, był w gruncie rzeczy głębokim, dobrze…
+ Read more„Helikopter w ogniu”, „Piraci z Karaibów”, „Pulp Fiction”, „Szeregowiec Ryan”. Znakomite, hollywoodzkie hity, których wartości artystycznej nie kwestionują nawet najbardziej wymagający krytycy filmowi. Co łączy te produkcje? W każdej z nich za zdjęcia odpowiedzialni byli…
+ Read moreWarszawscy archeolodzy zakończyli kolejną kampanię wykopaliskową na terenie bułgarskiego Novae. Poszukiwania okazały się nad wyraz owocne. Znaleziono monety, kadzielnicę, piec, a także fragmenty akweduktu oraz budynków. Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą w Novae badania od…
+ Read morePolska niepodległość ma wielu ojców, ale wśród tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności naszych przodków, dokonania kilkorga postaci wyróżniają się w szczególny sposób. Dzień 11 listopada to doskonała okazja, aby przypomnieć ich zasługi. Józef Piłsudski…
+ Read moreNa świat przyszła 18 października 1523, jako córka króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy, Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. W chwili narodzin była ich czwartym dzieckiem, choć wkrótce narodziła się jeszcze Katarzyna, jej młodsza…
+ Read moreJeszcze w kwietniu w TVP 1 i TVP 2 będzie miała miejsce premiera nowego filmu dokumentalnego, który w barwny sposób zaprezentuje najnowszy stan wiedzy o chrzcie przyjętym przez księcia Mieszka I oraz chrystianizacji państwa pierwszych…
+ Read moreZastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się najpiękniejsza biblioteka na świecie? Zdaniem organizatorów prestiżowego, amerykańskiego konkursu Library Interior Design Awards, jedną z najpiękniejszych jest polska Stacja Kultura! Rumska biblioteka, mieszcząca się w zabytkowym budynku dworca kolejowego…
+ Read morePolska żywność podbija Europę. Jesteśmy czołowym eksporterem mięsa drobiowego czy jaj. Produkowana przez nas żywność jest ceniona ze względu na wysoką jakość, co sprawia, że przez część krajów jesteśmy postrzegani jako zagrożenie dla ich przemysłu…
+ Read moreFizycy z UW pokazali, jak można zobaczyć funkcję falową pojedynczego fotonu i dotrzeć do ukrytych właściwości cząstki światła. Posłużyli się przy tym metodą podobną do tworzenia hologramu. Funkcja falowa to absolutny fundament mechaniki kwantowej i…
+ Read moreZa każdym razem, gdy sięga się po twórczość Rafała Ziemkiewicza, można być pewnym, że będzie miało się do czynienia z mocną, bezpretensjonalną i politycznie niepoprawną prozą. Do takiego pióra autor przyzwyczajał swoich czytelników już blisko…
+ Read moreWybitna polska pisarka, słynąca jako autorka powieści historycznych, które doczekały się licznych zagranicznych przekładów. Ideowo związana z endecją, była współzałożycielką Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, przekształconego później w „Żegotę”, uhonorowaną po latach tytułem „Sprawiedliwej wśród narodów…
+ Read moreW wielkopolskiej miejscowości Skoki, na terenie przylegającego do stadionu placu sportowego, archeolodzy odnaleźli skarb złożony ze 117 monet pochodzących z czasów dynastii Jagiellonów. Marcin Krzepkowski, archeolog współpracujący z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, wskazuje, że na…
+ Read moreW ostatnich latach da się zauważyć ogólny wzrost zainteresowania tematyką międzywojennej Polski. Kilkanaście godzin lekcji historii, które w porywach nauczyciele poświęcają w szkołach na omówienie tego okresu, to jednak zdecydowanie za mało, by zaprezentować cokolwiek…
+ Read moreOd 4 kwietnia do 29 lipca bieżącego roku mikro, małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się o unijne wsparcie na badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy na ten cel…
+ Read moreWaleczność, niezłomność i bezkompromisowość. Żołnierze Wyklęci na przestrzeni blisko dwudziestu lat zmagań z aparatem komunistycznego państwa wielokrotnie udowadniali, że niestraszne im tortury, prześladowania, ani starcia z wielokrotnie liczniejszym przeciwnikiem. Przypomnijmy najważniejsze akcje i bitwy z…
+ Read moreJednym z ważniejszych świąt ruchomych w kalendarzu Kościoła Katolickiego jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, znana jako Boże Ciało. Podobnie jak wiele innych chrześcijańskich świąt, także i to, celebrowane w naszym kraju od XIV…
+ Read moreJeden z polskich świętych Kościoła Katolickiego, który jednak na drogę życia duchownego wstąpił wyjątkowo późno. Często powtarzał słowa św. Augustyna: „Zbyt późno Cię umiłowałem!”. Wielki patriota, zdolny wojskowy, uczestnik Powstania Styczniowego i Sybirak. Wybitny Polak,…
+ Read moreBolesław Krzywousty wsławił się wieloma zwycięskimi bojami. Jednak do najważniejszych tryumfów polskiego księcia z całą pewnością można zaliczyć wygraną wojnę obronną w 1109 roku przeciwko niemieckiemu królowi, a późniejszemu cesarzowi Henrykowi V. Jeden z ważniejszych…
+ Read moreChociaż w jego żyłach płynęła irlandzka krew, on sam wszem i wobec utrzymywał, że jest stuprocentowym Polakiem. Do historii przeszedł jako niezwykle utalentowany dyrygent, nieustannie poszukujący nowatorskich rozwiązań w swoim fachu. Był pierwszym posiadającym polskie…
+ Read moreKonkurs „Żywe Powstanie”, organizowany przez Instytut Poznański, w którym nagrodą główną jest lot zwiadowczy nad Poznaniem ciągle trwa, a uczniowie do 15.10.2019 mogą nadsyłać pracę pisemne bądź plastyczne dotyczące dowolnego, wybranego Powstańca Wielkopolskiego. Zanim jednak…
+ Read moreO wystawie „Znani – nieznani. Polacy Światu”, a także porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Welcome Airport Services Sp. z.o.o dotyczącym pomocy repatriantom z Kazachstanu mówił na dzisiejszej konferencji na lotnisku Ławica premier Mateusz Morawiecki…
+ Read moreW ubiegłą niedzielę w Poznaniu odbyła się konferencja „Nowoczesna Promocja Polski”. Uczestnicy spotkania podkreślali, jak ważna jest promocja naszego kraju za granicą i docieranie do Polonii rozproszonej na całym Świecie. Ponadto powinniśmy skupić się na…
+ Read moreDla Wojciecha Kilara najważniejsze w muzyce było przemawianie do drugiego człowieka. Nie widział sensu w komponowaniu muzyki wyłącznie dla niej samej – jak sam mówił, zawód ten wart jest uprawiania tylko wtedy, gdy owoc pracy…
+ Read moreStefan Kudelski nie jest w Polsce postacią szeroko znaną, co jest trochę rozczarowujące, jeśli weźmiemy pod uwagę jego niezwykły wkład w rozwój pewnej dziedziny technologii. Pochodzący z naszego kraju wynalazca skonstruował słynny magnetofon „Nagra”, który…
+ Read moreHistoria nie musi być nudna, a osoby, które zajmują się odtwarzaniem i popularyzowaniem historii wcale nie muszą być historykami. Polska ma 38 milionów ludzi, a wśród nich także Smoki… Smoki Sigurda. O niecodziennej pasji z…
+ Read moreJakiś czas temu Radek Spychała, sportowiec i ultramaratończyk postanowił dokonać rzeczy niezwykłej: Przebiegnę dla Antka od Zakopanego do Świnoujścia! Niech cała Polska zabiega miopatię! Czym jest miopatia? Jaka jest historia Antka? Miopatie stanowią grupę rzadkich…
+ Read moreO rozwoju polskiej branży kosmicznej, wysłaniu Polaka w kosmos i o jedynym takim miejscu w Europie – analogowym centrum dla astronautów – AATC rozmawiałam z Mateuszem Harasymczukiem. – Chcemy stworzyć program i warunki do tego…
+ Read moreRowery z bambusa produkowane w Ghanie przez polską firmę sprzedawane są w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Wkrótce trafią także do Szwajcarii i Danii. W Polsce problemem jest wysoka cena, ponad 4 tys. zł. Cel, na…
+ Read morePrywatny inwestor kupił przedwojenną kamienicę w centrum Warszawy i postanowił ją wyremontować. Zwrócił jednak uwagę, że na elewacji znajdują się ślady po kulach pochodzące z II Wojny Światowej. Przeprowadził więc rewitalizację w taki sposób, by…
+ Read moreGrupa Wielton, największy w Polsce i i trzeci w Europie producent naczep i przyczep podjął decyzję o zawiązaniu spółki zależnej Wielton Africa, z siedzibą w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej). Wartość inwestycji wyniesie ponad 1,5 mln…
+ Read morePiękna, wykształcona i inteligentna. Zdolna dyplomatka i oddana sprawom państwa, ukochana przez lud królowa. Chociaż od małego pozostawała jedną z najważniejszych osób w naszym kraju, życie wcale jej nie rozpieszczało. Jaka naprawdę była królowa Jadwiga…
+ Read morePolska kinematografia pełna jest filmów poruszających tematykę II Wojny Światowej, ale „Jutro idziemy do kina” wyróżnia się na tle większości z nich. Twórcy na ogół koncentrowali się na ukazaniu tragedii wojny, doświadczenia samego konfliktu zbrojnego…
+ Read moreChociaż wielkopolski Wągrowiec skrywa niemało interesujących turystycznie atrakcji, to jedna z nich jest absolutnie unikatowa i to na skalę całego naszego kontynentu. Nigdzie indziej w Europie nie będziecie mieli bowiem okazji zobaczyć… krzyżujących się rzek.…
+ Read moreNajnowszy raport Ministerstwa Zdrowia dotyczący stanu zdrowia polskich dzieci nie nastraja optymistycznie. Wśród najmłodszych Polaków lawinowo rośnie liczba przewlekle chorych, plagą jest też otyłość. Przyczyn upatruje się głównie w niewystarczającej aktywności fizycznej oraz złym nawykom…
+ Read moreNajnowszy raport Eurostatu dotyczący zagrożenia ubóstwem w krajach Unii Europejskiej napawa optymizmem. Z zebranych danych wynika, że w Polsce groźba ubóstwa lub wykluczenia społecznego spada najszybciej spośród wszystkich państw wspólnoty. Najwyższy procent obywateli zagrożonych ubóstwem…
+ Read morePrzez ponad czterdzieści lat komunistyczna propaganda sączyła w umysły Polaków przekłamaną, przystającą do socjalistycznej ideologii wersję najnowszej historii naszego kraju. I chociaż nie każdy dał sobie wmówić, iż polscy patrioci to „zaplute karły reakcji”, a…
+ Read moreO tym, że przed kilkoma laty Polska wyrosła na największego na świecie eksportera jabłek, wielu dowiedziało się dopiero pod wpływem medialnego zgiełku związanego z embargiem nałożonym przez Rosję na polskich sadowników. Problem był i pozostaje…
+ Read moreKazimierz, nazwany później przez historiografię Odnowicielem, był synem Mieszka II i Rychezy. Po tym, jak ojciec zmuszony był uciekać do Czech, trafił wraz z matką pod opiekę niemieckiego cesarza Konrada. Jednak na wieść o śmierci…
+ Read moreTrzęsacz. Malutka nadmorska wieś, zamieszkiwana poza sezonem wakacyjnym przez niewiele ponad stu mieszkańców. Jest w niej jednak coś, co czyni tę miejscowość wyjątkową. I nie chodzi wcale o fakt, że nieco na wschód od niej…
+ Read moreWojna była bezkrwawa, ale dla świeżo odrodzonego państwa polskiego – brzemienna w skutki. Kraj stanął do nierównej ekonomicznej walki z jednym z dotychczasowych ciemięzców. Paradoksalnie jednak konflikt, który miał być dla Polski gospodarczym gwoździem do…
+ Read morePolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało koncesję wydobywczą na złoża w Pakistanie. Koncesja została wydana na 25 lat, ale spółka będzie miała możliwość jej przedłużenia. W przypadku pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, tamtejsza produkcja…
+ Read morePośród światowej klasy lekarzy, których osiągnięcia miały istotny wpływ na rozwój światowej medycyny, nie brakuje polskich nazwisk. Mało tego, nasi rodacy niejednokrotnie tworzyli pionierskie rozwiązania w tej dziedzinie. Wśród nich był Ludwik Rydygier – wybitny…
+ Read moreSezon 2016/2017 Pucharu Świata w skokach narciarskich dobiegł końca. Polscy fani tej dyscypliny mieli na przestrzeni minionych kilku miesięcy wiele powodów do radości. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że był to jeden z najlepszych sezonów w…
+ Read moreMarek Świerczek na rynku wydawniczym zadebiutował w 2007 roku; w „Bestii” znakomicie połączył elementy horroru, kryminału i powieści historycznej. Jego najnowsze dzieło, „Dybuk”, nie różni się tak bardzo od poprzedniczki. Tym razem autor, zamiast polowania…
+ Read moreJabłka stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego eksportu i rosnącego zainteresowania świata naszą żywnością. W stwierdzeniu, że w tej dziedzinie Polska jest światową potęgą, nie ma żadnej przesady. Obecnie co piąte spożywane na świecie…
+ Read moreMiniona kolejka piłkarskiej Ekstraklasy była rekordowa, jeśli chodzi o liczbę kibiców, którzy zasiedli na trybunach. Na obiektach piłkarskich pojawiło się razem niemal 113 tysięcy kibiców. Najwięcej osób obejrzało mecz Lecha Poznań z Górnikiem Łęczna –…
+ Read moreNaukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stworzyli fikcyjną doktor habilitowaną, która zgłosiła się do zagranicznych pism naukowych, próbując opublikować swoje prace. Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać – nadeszło kilkadziesiąt ofert współpracy,…
+ Read moreUrsus, polski producent ciągników i maszyn rolniczych, podpisał umowę o wartości 100 milionów dolarów z mieszczącą się w Lusace (Zambia) spółką Industrial Development Corporation Limited. Jej przedmiotem jest dostawa blisko 2700 ciągników, a także 2500…
+ Read moreJedna z najważniejszych polskich powieściopisarek minionego stulecia. Autorka tetralogii „Noce i dnie”, w której w oparciu o losy rodziny Niechciców nakreślona została panorama losów polskiej inteligencji z okresu od powstania styczniowego do odzyskania niepodległości. Zarazem…
+ Read moreWśród licznych obszarów o szczególnej wartości przyrodniczej w Polsce, Bagna Biebrzańskie zajmują szczególne miejsce. To właśnie tutaj drugą wojnę światową przetrwały łosie, które w późniejszym czasie introdukowano do pozostałych części kraju. Tutaj znajdują się siedziby…
+ Read moreHollywood to dla ludzi kina miejsce niezwykłe – nie bez powodu nazywane jest niekiedy Krainą Snów. Sukces za oceanem to skryte marzenie wielu aktorów i aktorek z całego świata. Chociaż w wielu przypadkach na marzeniach…
+ Read moreBiałowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym i jednym z pierwszych, jakie założono w Europie. Powołany do istnienia został w 1932 roku jako Park Narodowy w Białowieży, a po wojnie, w 1947 restytuowany. Obszar,…
+ Read moreJeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku. Autor ponad sześćdziesięciu prac naukowych, twórca nowatorskich rozwiązań, twierdzeń i matematycznych prawideł. Człowiek, którego dokonania stały się znane na całym świecie, a którego nieprzeciętną inteligencję przyjaciele i uczniowie kwitowali…
+ Read moreBabia Góra, najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, od lat przyciąga turystów i naukowców. Rozciągający się wokół niej park narodowy, będący jednym z polskich rezerwatów biosfery, pełen jest przyrodniczych osobliwości, a dobrze rozwinięta sieć szlaków czyni go…
+ Read moreWielki Piątek stanowi w tradycji katolickiej pamiątkę męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to czas zadumy, smutku i refleksji, a także jedyny dzień w roku, gdy w katolickich świątyniach nie jest odprawiana msza święta. Mimo to,…
+ Read moreWielki Czwartek stanowi pierwszy dzień Triduum Paschalnego, w trakcie którego wierni Kościoła Katolickiego celebruję mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest zarazem pamiątką ustanowienia sakramentów Kapłaństwa oraz Eucharystii. Także w tym dniu święci się ponadto…
+ Read moreWielka Środa, wyznaczająca połowę Wielkiego Tygodnia, odznacza się niewielką ilością obrzędów i zwyczajów praktykowanych w tym dniu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku poniedziałku i wtorku po Niedzieli Palmowej, dzień ten stanowi czas żałoby…
+ Read moreKiedy niespełna osiemnastoletnia Kamila Skolimowska dość nieoczekiwanie zdobyła w Sydney złoty medal w rzucie młotem , powszechnie wieszczono jej długą karierę obfitującą w sportowe sukcesy. I choć z kolejnych igrzysk wracała ostatecznie bez medalu, to…
+ Read more