Pit 37

Banki i duże firmy pod lupą Komisji Europejskiej

Trudna sytuacja finansowa obecnej Unii Europejskiej powoduje, że wysoko postawione w jej strukturach osoby starają się znaleźć nowe źródło finansowania, aby sukcesywnie zwiększać wpływy do budżetu mające na celu zmniejszyć gigantyczne problemy struktury UE. Nowym pomysłem jest chęć wymuszania na firmach ujawniania ich dochodów we wszystkich państwach należących do Wspólnoty i poza nią, w których oferują swoje usługi. Dotyczy to ich zysków, subwencji (dotacje wspomagające rozwój działalności udzielane beneficjentowi przez dane państwo) oraz stanu zapłaconych podatków. Pod lupę pójdzie w pierwszej kolejności działalność dużych firm, które według Komisji EU ds. rynku wewnętrznego powinny być traktowane podobnie jak banki.
Banki i firmy ujawnią swoje szczegółowe dochody już od 2015 roku

Przepis dotyczący ujawniania przez banki podatków, dotacji oraz zysków wejdzie w życie w 2015 roku. Obecne prace Komisji mają na celu rozszerzyć ten obowiązek także o duże firmy, których częstą praktyką jest ponoć wykorzystywanie luk prawnych w poszczególnych krajach, w których mają swoje siedziby, do korzystania z obniżonych stawek podatkowych oraz obowiązujących tam ulg. Według zapowiedzi jeszcze w czerwcu tego roku ma zostać przyjęta dyrektywa mająca na celu zwalczanie oszustw i malwersacji związanych z VAT poprzez mechanizm szybkiego reagowania i obciążania odwrotnego podatkiem VAT.
Przyspieszenie prac Komisji Europejskiej

Obecny kryzys gospodarczy zmusił Unię Europejską do szukania dodatkowych źródeł dochodu oraz przyjrzenia się aktualnej sytuacji dotyczącej rozliczania się firm z generowanych przez nie zysków. Szacuje się, że przez grupę nieuczciwych podatników państwa należące do Wspólnoty tracą mniej więcej bilion euro w stosunku rocznym.

Nie dziwi zatem fakt znacznego przyspieszenia prac przez Komisję Europejską, która jeszcze w tym roku ma przedstawić projekt przepisów regulujących kwestię przenoszenia zysków na linii spółka-matka a spółka-córka firmy. Ma zostać przedstawiona również kwestia agresywnego planowania podatkowego.

Previous article
Czym jest kapitalizacja odsetek i jaki ma wpływ na zysk z lokat terminowych?
Next article
Co zrobić, żeby przekonać inwestora do własnego pomysłu na biznes?
About the author