Pit 37

Formularz PIT-36 – nie tylko dla firm

Wielu podatników kojarzy formularz PIT-36 jedynie z działalnością gospodarczą. W rzeczywistości jednak, również osoby nie prowadzące działalności, czasami muszą wybrać właśnie ten formularz. W poniższym artykule przeczytasz kto musi rozliczać się na formularzu PIT-36.

Działalność gospodarcza

Jak wspomniane wyżej, formularz PIT-36 przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jednak nie każdą. Formularz PIT-36 wypełniają jedynie te osoby, które prowadzą firmę opodatkowaną według skali podatkowej (na zasadach ogólnych). Podatnicy mający działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, kartą podatkową albo ryczałtem ewidencjonowanym nie mogą rozliczyć dochodu na PIT-36, ale muszą wybrać inny druk.

Praca za granicą

Formularz PIT-36 przeznaczony jest także dla osób, które pracowały za granicą. Należy tu jednak pamiętać, że nie każdy pracujący za granicą, ma obowiązek rozliczać się w Polsce. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują dwie formy rozliczeń dochodu z zagranicy: metodę wyłączenia z progresją oraz metodę proporcjonalnego odliczenia. Podatnicy, którzy pracowali w państwie, z którego dochód rozlicza się metodą wyłączenia z progresją i nie pracowali w Polsce, nie muszą składać PIT w polskim urzędzie skarbowym. Ci, którzy pracowali w państwie, z którego dochód rozlicza się metodą proporcjonalnego odliczenia, muszą natomiast złożyć PIT do polskiego urzędu skarbowego, nawet jeżeli pracowali tylko za granicą. Osoby takie mogą jednak skorzystać z ulgi abolicyjnej, która obniży ich podatek. Więcej o uldze abolicyjnej dowiesz się ze strony www.rozliczeniepit.pl

Wynajem, dzierżawa i podobne umowy

Dochód z najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i podobnych umów można rozliczyć na dwa sposoby: ryczałtowo lub według skali podatkowej. Podatnicy, którzy wybrali ryczałt rozliczają się na formularzu PIT-28, który muszą złożyć do końca stycznia. Ci, którzy rozliczają powyższy dochód według skali podatkowej, rozliczają się natomiast na formularzu PIT-36.

Inne źródła dochodów

Formularz PIT-36 służy również do wykazania tzw. „innych źródeł”. Są to między innymi alimenty, stypendia, środki wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego, odszkodowania, a także każde inne dochody, które nie są wymienione w ustawie o podatku dochodowym.

Formularz PIT-36 – nie tylko dla firm
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Dlaczego ludzie biorą kredyty chwilówki?
Next article
Jak odliczyć ulgę na dzieci w PIT za 2018 rok?
About the author