Pit 37

Generał Janusz Brochwicz-Lewiński odszedł na wieczną służbę. Weź udział w akcji #PodziękujGenerałowi

5 stycznia na wieczną służbę odszedł generał Janusz Brochwicz-Lewiński, legendarny „Gryf”, żołnierz Batalionu AK „Parasol” i uczestnik Powstania Warszawskiego, który dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli. W dniu dzisiejszym w Warszawie odbędzie się państwowy pogrzeb „Gryfa”. Wielu udało się do stolicy, by osobiście uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu bohatera, jednak za sprawą akcji #PodziekujGenerałowi symboliczny hołd „Gryfowi” może złożyć każdy z nas.

Pierwsza część akcji odbyła się w Warszawie, przy ulicy Wolskiej 40, gdzie mieścił się Pałacyk Michla, którego podczas Powstania Warszawskiego bronił „Gryf”. Do akcji dołączyło kilkudziesięciu mieszkańców stolicy. W związku z tym, że chciało się do niej przyłączyć wiele osób z Polski oraz zagranicy, inicjator akcji Marcin Czapliński zachęcił na Twitterze internautów, by nagrywali krótkie filmy video z kilkoma słowami wdzięczności dla zmarłego generała. Wszystkie materiały zostaną następnie zebrane w jedną całość i udostępnione w serwisie YouTube.

Jeśli chcesz wziąć udział w akcji, własny materiał z podziękowaniem dla generała prześlij na adres: generalgryf@gmail.com

Zmarły generał Janusz Brochwicz-Lewiński pochodził z rodziny o tradycjach wojskowych. W stopniu kaprala walczył w kampanii wrześniowej, po której dostał się do niewoli sowieckiej, z której jednak udało mu się zbiec. Był czynnym uczestnikiem konspiracji ZWZ-AK. W latach 1940-42 pracował w Puławach na stanowisku administracyjnym, jednocześnie działając jako pracownik polskiego wywiadu. Po zdekonspirowaniu dostał się do Lublina i Janowa Lubelskiego, gdzie działał jako dowódca jednego z oddziałów partyzanckich. Niemcy nadali mu przydomek „Rycerski Dowódca”, gdyż oddziały „Gryfa” atakując niemieckie konwoje, ograbiały je z broni i wyposażenia, ale puszczały wolno konwojentów.

W Powstaniu Warszawskim walczył w Batalionie „Parasol”. Do 5 sierpnia dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli. Wraz z podkomendnymi czterokrotnie odpierał niemieckie natarcia. Przy piątym niemieckim ataku otrzymał od kapitana Adama Borysa nakaz odwrotu. „Gryf” przewodził także w akcji na aptekę Wendego, podczas której udało się zdobyć niedostępne dla mieszkańców Warszawy leki i środki znieczulające. Po kapitulacji trafił do obozu przejściowego Lamsdorf, a następnie do obozu jenieckiego Murnau.

Po zakończeniu II Wojny Światowej przebywał w Wielkiej Brytanii. Działał jako agent wywiadu w Palestynie i Sudanie, a po opuszczeniu brytyjskiej armii przez 15 lat był kwatermistrzem i oficerem administracyjnym jednej z angielskich szkół wojskowo-cywilnych. Na stałe do Polski powrócił w lipcu 2002 roku. Od tamtej pory aktywnie działał w środowiskach kombatanckich.

Previous article
Stłamszona kozacka rebelia – Bitwa pod Piątkiem 1593
Next article
Dulszczyzna w pełnej krasie – recenzja filmu „Futro”
About the author