Pit 37

Gliwiccy chirurdzy najlepsi na świecie. Medyczny Oskar dla polskich lekarzy!

Przeszczep narządów szyi przeprowadzony w Centrum Onkologii w Gliwicach został uznany za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku. Wyróżnienie przyznało Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej zrzeszające ponad 500 specjalistów z całego świata.

Prezentacja pod tytułem „Złożona allotransplantacja narządów szyi” została zgłoszona przez prof. Adama Maciejewskiego i dr hab. Łukasza Krakowczyka, jedynych w Polsce czynnych członków American Society for Reconstructive Microsurgery. Konkurencja była silna, bo w konkursie udział wzięło ponad 300 prac, jednak prezentacja dokumentująca operację wykonaną przez polskich chirurgów otrzymała aż 93% wszystkich głosów, zdecydowanie deklasując konkurentów.

U pacjenta, który został poddany operacji, zdiagnozowano białaczkę i raka krtani. Był poddawany radioterapii, przeszedł też zabieg usunięcia krtani i tracheostomii. W wyniku powikłań wystąpiła u niego martwica dolnej części gardła oraz przełyku. Gliwickim lekarzom udało się w 2013 roku przywrócić funkcjonowanie układu pokarmowego pacjenta, natomiast w kwietniu 2015 roku dokonali pierwszego naświecie allogenicznego przeszczepu narządów szyi, obejmującego krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. Operacja trwała siedemnaście godzin, jednak umożliwiła pacjentowi powrót do pełnej sprawności.

Wyróżnienie otrzymane przez gliwickich lekarzy to kolejny dowód na to, że mamy w kraju specjalistów z najwyższej półki. Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach trzy prezentacje zespołu prof. Adama Maciejewskiego zostały włączone do konkursu Best reconstruction of the year ogłoszonego przez ASRM, zajmując kolejno trzecie, drugie oraz pierwsze miejsce. Przeprowadzony w Polsce w 2013 roku przeszczep twarzy został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny. Był to pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie pacjenta, który uległ poważnemu wypadkowi.

Previous article
W zdrowym ciele, zdrowy duch! – Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”
Next article
Niekoronowany król – wspomnienie o księdzu Piotrze Wawrzyniaku
About the author