Pit 37

Koszty pracodawcy przy zatrudnienia pracownika na umowę

Zatrudnienie pracownika dla pracodawcy jest zabiegiem, który generuje dodatkowe koszty. Obecnie coraz mniej firm proponuje osobom zatrudnianym umowę o pracę, a częściej proponowane są umowa o dzieło czy też umowa zlecenie. Poniżej przedstawiamy koszty składek zus, jakie pracodawca musi ponieść zatrudniając danego pracownika.

Podstawowym kosztem przedsiębiorcy jest finansowanie jego działalności. Dodatkowo umowa o pracę jest przez niego finansowana, jeżeli chodzi o składki zus, częściowo – ubezpieczenie emerytalne to 9,76%, ubezpieczenie rentowe to 6,5%, ubezpieczenie wypadkowe jest kosztem rzędu 1,93% podstawy ubezpieczenia. Te same stawki składek obowiązują w przypadku zatrudnienia osoby na umowę zlecenie.

Powyższe stawki składek dotyczą również pracownika, który wykonuje tzw. pracę nadkładczą. W przypadku umowy o dzieło pracodawca nie ma natomiast obowiązku opłacania składek zus.

Realnie rzecz ujmując można się tu posłużyć przykładem pensji minimalnej, która w Polsce od 2012 roku została ustalona na poziomie 1500 zł. Biorąc pod uwagę najniższą stopę składki zus na ubezpieczenie wypadkowe faktyczny koszt zatrudnienia pracownika w przypadku umowy o pracę z pensją minimalną wynosi 1762 zł w skali miesiąca. Dla poprzedniego progu minimalnego wynagrodzenia (1386 zł w 2011 roku) było to 1628 zł w skali miesiąca.

Koszty pracodawcy przy zatrudnienia pracownika na umowę
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Karta podatkowa
Next article
Kontrole ZUS zwolnień lekarskich i nowy system od 2014 roku
About the author