Pit 37

Kto pożyczka pieniądze, czyli statystyczny pożyczkobiorca w Polsce

Choć polskie społeczeństwo ciągle się bogaci, nadal są osoby, które mało zarabiają i co jakiś czas muszą podreperować swój domowy budżet dodatkowymi pieniędzmi. Pożyczki na małe sumy, to idealne rozwiązanie, kiedy brakuje Ci gotówki na najpotrzebniejsze wydatki. Kto najchętniej pożycza w Polsce? Poniżej krótkie zestawienie statystyk.

Pożyczka – szybka pomoc gotówkowa

Pożycza każdy, kto potrzebuje szybkich pieniędzy na podreperowanie domowego budżetu. Pożyczka z założenia ma być pomocą doraźną, która nie służy jako rozwiązanie długoterminowe, ale jednorazowe podratowanie Twoich finansów. Zaciąganie pożyczek na spłatę poprzednich zobowiązań wpędzi Cię w spiralę długów, z której trudno się wydostać. Dlatego pożyczkę bierz tylko wtedy, kiedy naprawdę jej potrzebujesz.

Stan cywilny pożyczkobiorcy

Według danych serwisu wonga.com udzielającego pożyczek, pożyczkobiorcą najczęściej są osoby żyjące w stanie wolnym (43% wszystkich pożyczkobiorców). Osoby w związkach małżeńskich stanowią nieco ponad 40%, a najmniejszą grupą korzystającą z pożyczek są osoby mieszkające razem (5%) i osoby owdowiałe (zaledwie 3%).

Wiek pożyczkobiorcy

Największą grupą zaciągającą pożyczki to osoby (najczęściej mężczyźni) w przedziale wiekowym  od 25 do 34 lat. Stanowią oni prawie 40% wszystkich pożyczkobiorców. Drugą bardzo liczną grupą są nieco starsze osoby, czyli przedział wiekowy od 35 do 44 lat (24%). Najmniejszy odsetek pożyczkobiorców stanowi młodzież w wieku 20 lat i młodsza (zaledwie 3%) oraz osoby starsze powyżej 55 roku życia (8%).

Osoby, które utrzymuje pożyczkobiorca

Zgodnie z danymi serwisu ponad połowa pożyczkobiorców (60%) nie ma żadnych osób na utrzymaniu. Chętnie pożyczają więc osoby, które nie mają rodziny, mają stosunkowo niskie zarobki, a duże potrzeby.

Średnia wysokość pożyczki

Serwis Wonga bardzo popularny na Wyspach Brytyjskich, w Polsce udziela pożyczek w kwocie średnio 675 zł. Pożyczkobiorcy najczęściej zaciągają pożyczki na okres 42 dni.

Wonga a banki

Polacy powoli przestają bać się pożyczek, a serwisy takie jak Wonga oferują swoim klientom proste rozwiązania z przejrzystymi zasadami. Aż 85% pożyczkobiorców korzystających z serwisu Wonga deklaruje, że jest świadoma wszystkich kosztów pożyczki. Oprócz tego, klienci Wonga chwalą sobie łatwość korzystania z usługi (dla 70% pożyczkobiorców skorzystanie z usługi było bardzo łatwe), a także podkreślają przejrzystość komunikacji w serwisie. Dzięki dokładnym informacjom o kwocie i terminie spłaty pożyczki, pożyczkobiorcy chętnie decydują się na skorzystanie z oferty Wonga (aż 60% deklaruje, że te informacje pozwoliły podjąć im decyzję o zaciągnięciu pożyczki).

Statystyczny pożyczkobiorca

Podsumowując, statystycznym pożyczkobiorcą jest osoba (najczęściej mężczyzna) w wieku od 25 do 34 lat, w stanie wolnym, która utrzymuje tylko siebie. Nie ma rodziny, więc pożyczkę bierze na zrealizowanie nadprogramowych wydatków.

Kto pożyczka pieniądze, czyli statystyczny pożyczkobiorca w Polsce
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Mieszkanie dla młodych, czyli jak uzyskać dofinansowanie do zakupu mieszkania?
Next article
Jakie są koszty kredytu konsolidacyjnego – czy to drogie rozwiązanie?
About the author