Pit 37

Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska – wspomnienie o Kamili Skolimowskiej

Kiedy niespełna osiemnastoletnia Kamila Skolimowska dość nieoczekiwanie zdobyła w Sydney złoty medal w rzucie młotem , powszechnie wieszczono jej długą karierę obfitującą w sportowe sukcesy. I choć z kolejnych igrzysk wracała ostatecznie bez medalu, to jeszcze kilkukrotnie przywoziła do Polski trofea z najważniejszych europejskich imprez lekkoatletycznych. Dobrze zapowiadającą się karierę Kamili przerwała jednak nagła śmierć. Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska zmarła nagle 18 lutego 2009 roku. Przyczyną był zator tętnicy płucnej.

Kamila Skolimowska urodziła się 4 listopada 1982 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat interesowała się sportem. Zaczynała od podnoszenia ciężarów, co nie powinno dziwić, jeśli zwróci się uwagę na fakt, iż Kamila była córką Roberta Skolimowskiego – znanego sztangisty, który przed laty zdobywał dla Polski medale podczas mistrzostw świata i Europy.

Jako nastoletnia dziewczyna Kamila ćwiczyła podnoszenie ciężarów i wioślarstwo, a przez jakiś czas także siatkówkę. Do trenowania rzutu młotem zachęcił ją Zbigniew Pałyszko, także młociarz, który po zakończeniu kariery został trenerem w swojej dyscyplinie. Skolimowska podobno była początkowo sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, jednak zaledwie po kilku miesiącach treningów zdołała pobić rekord Polski seniorek: 21 czerwca 1996 w Pile posłała młot na odległość 47,66m. Patrząc z perspektywy dzisiejszych rekordów był to przeciętny wynik – wówczas jednak wystarczyło to, by przebić wszystkie najlepsze rezultaty uzyskiwane w tej dziedzinie przez Polki. A zaznaczyć trzeba, że nie był to ostatni taki wyczyn Kamili – w późniejszych latach systematycznie poprawiała własne rekordy.

Już roku później, w 1997 roku, zdobyła w swojej dyscyplinie złoty medal podczas Mistrzostw Europy juniorów, które odbywały się w słoweńskiej Lublanie. Uzyskała wtedy rezultat 57,74m. Najlepszy wynik, jaki uzyskała w tym roku – 63,48m – plasował ją na dziesiątym miejscu na listach światowych.

Na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1998 roku zajęła siódme miejsce, posyłając młot na odległość 68,62 metra, a już rok później odniosła kolejny ważny sukces w swojej karierze. Podczas mistrzostw świata juniorów młodszych, które odbywał y się w Bydgoszczy, Kamila Skolimowska stanęła na najwyższym stopniu podium. Nie udały jej się występ na Mistrzostwach Świata w Sewilli, gdzie z wynikiem zaledwie 50,38m zajęła odległe, 21 miejsce. Największy sportowy sukces Kamili miał jednak dopiero nadejść.

Rok 2000 od początku zapowiadał się dla Skolimowskiej bardzo dobrze. Najpierw 27 maja poprawiła własny rekord Polski o osiem centymetrów, rzucając młotem na odległość 66,70m. Potem, jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Sydney powtórzyła ten wyczyn jeszcze dwa razy. Najpierw ponownie w Warszawie – gdy 10 czerwca uzyskała rezultat 69,13m, a następnie 13 sierpnia w Rudlingen, gdzie przebiła granicę siedemdziesięciu metrów, uzyskując 70,62m. Skolimowska na miesiąc przed igrzyskami była w rewelacyjnej formie.

W Sydney stało się coś zupełnie nieoczekiwanego, aczkolwiek szczęśliwego zarówno dla Kamili, jak i jej wiernych kibiców: Skolimowska, mając niespełna osiemnaście lat, zdobyła złoty medal Igrzysk Olimpijskich w rzucie młotem! Na tej najważniejszej ze sportowych imprez posłała młot na odległość 71,16 metrów. Jak sama twierdziła, ten dzień zmienił wiele w jej życiu, a jej celem na kolejne lata stało się powtórzenie wyniku z Sydney. Po sukcesie z Sydney Skolimowska została przez polskiego prezydenta odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Kamila Skolimowska wprawdzie kolejnego medalu Igrzysk Olimpijskich już nie zdobyła, niemniej jednak regularnie stawała na podium w najważniejszych europejskich zawodach lekkoatletycznych. Nieszczęśliwie zakończył się start na Mistrzostwach Świata w Edmonton, gdzie Kamila zajęła pechową lokatę tuż za podium. Jednak jeszcze tego samego roku udowodniała, że znajduje się w świetnej dyspozycji: najpierw wygrała w Igrzyskach Frankofońskich odbywających się w Ottawie (wynik 67,95m), a następnie zdobyła złoty medal Igrzysk Dobrej Woli w Brisbane (70,31m).

W 2002 roku odniosła kolejny istotny sukces. Podczas odbywających się w Monachium lekkoatletycznych Mistrzostw Europy zajęła drugie miejsce i przywiozła do Polski srebrny medal. W najlepszej próbie uzyskała wtedy wynik 72,46m. Rok później ponownie zdobyła złoto – tym razem podczas odbywających się w Bydgoszczy Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Mniej szczęścia miała Skolimowska podczas Mistrzostw Świata w Paryżu, gdzie wynik 68,39m dał jej dopiero ósmą lokatę.

Igrzyska Olimpijskie w Atenach nie przyniosły Kamili upragnionego sukcesu. Uzyskując w najlepszej próbie 72,57m zajęła miejsce poza podium i ostatecznie ulokowała się na piątym miejscu. Ostatni ważny sukces odniosła Skolimowska w 2006 roku w szwedzkim Goteborgu, gdzie odbywały się lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy – wynik 72,58m pozwolił jej wówczas zdobyć brązowy medal. I chociaż w kolejnych latach ponownie biła rekordy Polski – 11 maja 2007 roku w Katarskim Ad-Dauha posłała młot na odległość aż 76,83m – nie powiodły jej się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, gdzie nieklasyfikowana zajęła w swojej konkurencji 12 miejsce, po tym, jak spaliła swoje próby.

Dobrze rozwijającą się karierę Kamili Skolimowskiej przerwała jej nagła śmierć dnia 18 lutego 2009 roku, która nastąpiła podczas zgrupowania polskich lekkoatletów w portugalskim Vila Real de Santo Antonio. Podczas treningu straciła przytomność, i mimo szybko udzielonej pomocy i godzinnej reanimacji, Skolimowskiej nie udało się uratować. Przyczyną śmierci naszej mistrzyni okazał się zator tętnicy płucnej, będący efektem nierozpoznanej wcześniej zakrzepicy. Pogrzeb odbył się 26 lutego 2009 roku, a urna z prochami Kamili złożona została przy Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Pamięć o najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej, której karierę przerwała nagła śmierć, jest pielęgnowana w rodzimym środowisku lekkoatletycznym. Począwszy od 2009 roku Fundacja Kamili Skolimowskiej organizuje międzynarodowy mityng lekkoatletyczny, poświęcony pamięci naszej mistrzyni. Z roku na rok impreza zyskuje na popularności, a w 2016 roku Anita Włodarczyk – genialna następczyni Kamili – ustanowiła podczas mityngu nowy rekord świata w rzucie młotem, uzyskując rezultat 82,98 m. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że memoriał i towarzyszące mu wydarzenia stanowią najlepszą formę upamiętnienia naszej wybitnej lekkoatletki. Dzięki nim pamięć o mistrzyni z Sydney pozostaje ciągle żywa.

Najważniejsze sukcesy sportowe:

1997 – złoty medal Mistrzostw Europy juniorów – Lublana (wynik 59,72m)

1999 – złoty medal Mistrzostw Świata juniorów młodszych – Bydgoszcz (wynik 63,94m)

2000 – złoty medal Igrzysk Olimpijskich – Sydney (wynik 71,16m)

2001 – złoty medal Igrzysk Frankofońskich – Ottawa (wynik 67,95m)

2001 – złoty medal Igrzysk Dobrej Woli – Brisbane (wynik 70,31m)

2002 – srebrny medal Mistrzostw Europy – Monachium (wynik 72,46m)

2003 – złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy – Bydgoszcz (wynik 71,38m)

2005 – złoty medal Uniwersjady – Izmir (wynik 72,75m)

2006 – brązowy medal Mistrzostw Europy – Goteborg (wynik 72,58m)

Previous article
Nowoczesne stoły w jadalni – jak dobrać obrus?
Next article
Polskie zwyczaje wielkanocne – Wielka Środa
About the author