Pit 37

Najsilniejszy rezonans w Europie Środkowo-Wschodniej trafił do centrum naukowego w Lublinie

W lubelskim centrum naukowym Ecotech-Complex zainstalowano najnowocześniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej rezonans magnetyczny. Aparat o mocy 7 Tesli jest już przygotowywany do uruchomienia. Polskim naukowcom posłuży głównie do badań nad chorobami mózgu.

Eco-Tech Complex to jedna z najważniejszych lubelskich inwestycji naukowych zrealizowana w ostatnich latach. Liderem konsorcjum naukowego jest Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, ale z nowoczesnych laboratoriów znajdujących się na terenie kompleksu korzystać będą również uczeni z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska.

Nowoczesny rezonans magnetyczny ma stanowić serce Eco-Tech Complex. Jego głównym elementem jest ważący 40 ton magnes o wysokości czterech i długości trzech metrów. Moc rezonansu wynosić będzie 7 tesli, dzięki czemu będzie mógł on pokazywać obraz w kilkakrotnie większej rozdzielczości, niż standardowe urządzenia tego typu. Możliwe będzie także badanie jednocześnie wszystkich części ciała, gdyż wymiary aparatu pozwalają na umieszczenie w nim dorosłego człowieka.

Nowy rezonans pozwoli na przeprowadzanie w Ecotech-Complex w unikalnych badań, szczególnie w dziedzinie neurologii i neurochirurgii. Dzięki niemu będzie można skuteczniej badań choroby mózgu oraz zaburzenia spowodowane chorobami nowotworowymi, zawałami, a także chorobami Alzheimera i Parkinsosa oraz autyzmem i epilepsją.

Koszt rezonansu wyniósł ponad 30 milionów złotych, natomiast budowa całego Eco-Tech Complex pochłonęła ponad czterokrotnie więcej. Wiele wskazuje jednak na to, że mimo znaczących kosztów początkowych, inwestycja szybko się zwróci, nie tylko w wymiarze finansowym. Rezonans będzie bowiem stanowił furtkę do występowania po unijne środki na badania naukowe, zarówno w obrębie krajowego środowiska naukowego, jak i przy okazji międzynarodowych projektów. Już teraz wiadomo, że oprócz naukowców z Polski, w badaniach przy użyciu rezonansu wezmą udział w najbliższym czasie także uczeni z Niemiec i Kanady.

Previous article
W Łodzi powstają nowoczesne kamizelki kuloodporne szyte na miarę
Next article
Samobieżne moździerze „Rak” dla polskiej armii. Kontrakt już podpisany
About the author