Pit 37

Nowe druki formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 i PIT-39

Nowe druki formularzy podatkowych w postaci deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39 zaczną obowiązywać od 2013 roku. Oznacza to, że wykazywane przez podatników dochody w obecnym 2012 roku mają zostać uwzględnione na nowych formularzach. Przypominamy o zastosowaniu poszczególnych deklaracji: PIT-36 jest zeznaniem podatkowym informującym o osiągniętym przez podatnika dochodzie (bądź stracie) w danym roku podatkowym; PIT-36L w stosunku do deklaracji PIT-36L różni się tym, że stanowi formularz dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Kolejna deklaracja, której dotyczy zmiana wzoru formularza, to PIT-38 – jest deklaracją dla osób, które uzyskały zysk z kapitału przez siebie zainwestowanego, nazywany jest podatkiem giełdowym. Deklaracja PIT-38 dotyczy także podatników, którzy swój przychód uzyskali również udziału w spółkach kapitałowych lub też wkładów w spółdzielni.

PIT-39 stanowi natomiast deklarację dotyczącą przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych wybudowanych lub też nabytych wraz z nadejściem 2009 roku.

Zmiany w deklaracjach spowodowane są zmianami w zaokrąglaniu podstawy opodatkowania. Końcówki kwot poniżej 50 groszy są pomijane, natomiast powyżej tej wartości są zaokrąglane do pełnej złotówki.

Nowe druki formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 i PIT-39
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Opłaty środowiskowe na rok 2012
Next article
Nowelizacja ustawy o podatku rolnym już podpisana
About the author