Pit 37

Nowe zasady rozliczania podatku od towarów i usług

Zmiany stawek

Od 01.04.2013 roku zaczną obowiązywać wyższe stawki VAT. Do Skarbu Państwa zapłacimy więcej nabywając m.in. wyroby rzemiosła artystycznego czy ludowego, a również nabywając kawę, herbatę albo bilety do kina. Do tej pory wymienione towary objęte były 8 % stawką VAT, po przemianie będzie to aż 23%.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Od tego roku wchodzi również w życie metoda kasowa dla małego podatnika. Zasada ta dotyczy przedsiębiorstw, które rozliczając PIT 2012 wykazały, iż wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Kolejna zmiana tyczy się płaconego podatku za wystawioną fakturę. Do tej pory przedsiębiorca musiał zapłacić podatek od razu po wystawieniu faktury, aktualnie uczyni to dopiero po wpłacie należności od kupującego, ale nie dłużej niż 180 dni od daty zakupu. Co jednakże ma uczynić przedsiębiorca, którego kupujący zwleka z uregulowaniem należności? O ile dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego albo nie jest w trakcie likwidacji wierzytelność ma prawo zostać uznana za nieściągalną już po 150 dniach. Umożliwia to dokonanie wierzycielowi korekty wystawionej faktury i zredukowania należnego podatku . Wierzyciel ma możliwość jej dokonać po upływie ustawowego okresu, pod warunkiem że zawiadomi o tym organ podatkowy.

Paragon poprzez 5 lat

Kolejna zmiana dotyczy obowiązku przechowywania kopii wystawianych paragonów  poprzez 5 lat. Do tej pory musiały to być zaledwie 2 lata. Obowiązek ten tyczy się przedsiębiorców, których roczne zyski są wyższe niż  20 000 złotych.

Brak odliczenie VAT dla aut z kratką

Ażeby korzystać z odliczenia VAT, niezbędne jest spełnienie trzech warunków.:

  1. powiązanie wydatków na korzystanie takiego pojazdu z działalnością przedsiębiorstwa
  2. posiadanie dokumentacji, która potwierdzi, że auto to faktycznie pick-up o dopuszczalnej masie zupełnej poniżej 3,5 tony.
  3. otwarta część do przewozu ładunków, w którą musi być wyposażone nadwozie.

Ministerstwo Finansów od 2014 roku ma zamysł wprowadzić jednolite zasady odliczania VAT-u od aut osobowych i samochodów o dopuszczalnej masie zupełnej do 3,5 t, a oraz dodatkowo paliw i innych wydatków eksploatacyjnych dotyczącej tych pojazdów. Zmiany powinny zlikwidować odmienne traktowanie samochodów osobowych i samochodów z tzw. kratką.  Jeżeli już zatem przedsiębiorcy mają plan skorzystania z odliczenia to w chwili obecnej jest to idealny moment.

Nowe zasady rozliczania podatku od towarów i usług
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Odliczenia od podatku
Next article
Oblicz podatek Belki
About the author