Pit 37

Pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy nerek między miastami

Polscy lekarze dokonali pierwszego w naszym kraju przeszczepu krzyżowego nerek między miastami. Organami wymieniły się dwie pary, ze Szczecina i Warszawy. Operacja zakończyła się sukcesem.

Obie operacje wszczepienia nerek odbyły się równocześnie w Warszawie i Szczecinie we wtorek 7 marca. W Warszawie odpowiedzialni za to byli specjaliści z Instytutu Transplantologii oraz Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus pod kierunkiem profesora Artura Kwiatkowskiego i doktora Rafała Kieszka, w Szczecinie natomiast – lekarze Oddziału Nefrologiii i Transplantacji Nerek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego pod kierownictwem ordynatora profesora Marka Myślaka i doktora Tomasza Śluzara.

Narządy, które zostały pobrane od dawców, przewieziono bezpłatnie samolotami rejsowymi LOT. Lekarze przygotowali się jednak na wypadek, gdyby pogoda uniemożliwiła transport organów drogą lotniczą. W pogotowiu przygotowane były karetki, które w takiej sytuacji spotkałyby się w połowie drogi między Warszawą i Szczecinem, gdzie doszłoby do wymiany organów. Nadzwyczajne środki ostrożności zachowano po to, aby czas pomiędzy usunięciem nerek od dawców do momentu wszczepienia u biorcy nie trwał dłużej, niż sześć godzin.

Przygotowania do operacji trwały kilka miesięcy. Do Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zgłosiła się para spod Lublina. Kobieta cierpiała na niewydolność nerek, a jej mąż zadeklarował gotowość do zostania dawcą. Niestety, było to niemożliwe ze względu na niezgodność grup krwi oraz obecność przeciwciał anty HLA u biorcy. Instytut prowadzi jednak bazę osób potrzebujących transplantacji i gotowych do wymiany organów ze względu na niezgodność immunologiczną. Szybko okazało się, że wśród par oczekujących na przeszczep najlepiej udało się dopasować małżonków ze Szczecina.

Kiedy pacjenci dowiedzieli się o zamiarze przeprowadzenia operacji pomiędzy miastami, początkowo nie kryli obaw. Dotyczyły one przede wszystkim możliwości uszkodzenia narządów podczas transportu. Lekarzom udało się jednak pacjentów przekonać, a nerki wszczepione biorcom zaczęły pracować jeszcze na stołach operacyjnych. Operacje zakończyły się pełnym sukcesem.

Doktor Tomasz Śluzar z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie wskazał, że na liście osób potrzebujących przeszczepu nerek jest obecnie około 2000 chorych. Około tysiąca nerek rocznie lekarze pobierają ze zwłok, jednak stanowi to zaledwie połowę pełnego zapotrzebowania. Jak wskazują polscy lekarze, są oni przygotowani także na ewentualną wymianę organów z pacjentami z innych krajów.

Previous article
Klasyki polskiej komedii – „Fuks” w reżyserii Macieja Dutkiewicza
Next article
Kolejny motoryzacyjny kontrakt Portu Gdańsk
About the author