Pit 37

Podatki firmy

Czy nastąpią korzystne zmiany w systemie podatkowym? Wszyscy przedsiębiorcy czekają na cud znaczących obniżek podatków. Nie od dziś bowiem wiadomo, że stałe, niskie podatki stymulują rozwój przedsiębiorstw, a wraz z nimi rozwój całej gospodarki. To przecież małe i średnie przedsiębiorstwa generują ponad 80% narodowego dochodu! Czy rząd weźmie to pod uwagę? Czy rok 2009 będzie rokiem cudu? Czy małe firmy poznają raczej co to jest kredyt podatkowy?

Zmiany są i dotyczą nowej skali podatkowej, ale nie tego mikrobiznesmeni i obywatele oczekiwali. Rewolucyjnych i rewelacyjnych zmian nie ma. Jednak, jak mówi staropolskie przysłowie, „lepszy rydz, niż nic”, więc chyba cieszyć się wypada choć trochę. W 2008 roku obowiązywała skala 19%, 30% i 40% oraz podatek liniowy 19%.

W bieżącym roku obowiązuje nowa skala 18% i 32%, a podatek liniowy pozostaje bez zmian.

Wraz ze stawkami zmienia się również próg dochodowy, po przekroczeniu którego podatnik będzie musiał zapłacić 32 % podatek. Próg ten wynosi 85528  zł, a kwota wolna od podatku nie zmieniła się i wynosi 3091 zł.

Wybór najlepszej dla przedsiębiorcy formy opodatkowania jest sprawą bardzo indywidualną.  Wszystko należy dokładnie przemyśleć i przeliczyć. Tutaj nie ma jednej dobrej reguły dla wszystkich.

Wziąć pod uwagę na pewno trzeba fakt, że wybierając progresywną formę opodatkowania skorzystać można z kilku ulg:
ulgi na Internet,

ulgi na wychowywanie dzieci,

można odliczyć od dochodu kwotę wolną od podatku,

można rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Dla drobnych przedsiębiorców nie jest to bez znaczenia.

Tym, którzy wybiorą podatek liniowy takie odliczenia i udogodnienia nie przysługują, dlatego ta forma opodatkowania jest opłacalna jeśli firma generuje dochody znacznie przekraczające próg 85528 zł.

Większość mikrofirm, firm jednoosobowych nie przekracza wspomnianego progu dochodowego, więc dla nich podatek liniowy nie jest wskazany. Za to opłacalnym w 2009 roku okazał się fakt obniżenia stawki z 19% do 18% przy podwojonej kwocie progu zmuszającego do przejścia pod stawkę 32%.  Średnie przedsiębiorstwa jej już nie unikną, więc ratunkiem będzie podatek liniowy. Tylko do 20 stycznia 2009 osoby fizyczne mogły zgłosić chęć zmiany formy opodatkowania. Jeśli tego nie zrobiły pozostają na dotychczasowych zasadach.

Podatki firmy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Pytania do urzędu
Next article
Podatek VAT
About the author