Pit 37

Program dla rozliczenia się

Niedługo mija termin wyboru opodatkowania zysków kartą podatkową. Podatnicy mogą złożyć pity online. Tą metodą mogą również przesłać zeznania ryczałtowcy ludzi wybierające zryczałtowane formy opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt od profitów ewidencjonowanych) nie muszą podpisywać formularzy PIT-16, a dodatkowo PIT-28 przesyłanych on-line podpisem elektronicznym z kwalifikowanym certyfikatem. Wystarczy więc wypełnić druk interaktywny i podpisać go, stosując pięć cech osobowych: imię, nazwisko, datę urodzenia, identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL) , a dodatkowo kwotę przychodu z zeznania za rok podatkowy.

W styczniu bieżącego roku podatnicy złożyli w sieci ponad milion elektronicznych deklaracji pit online, czyli o 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Taką Informację podaje  Ministerstwo Finansów. Tegoroczny styczeń jest pod tym względem rekordowy. Urząd skarbowy informuje, że podatnicy coraz chętniej korzystają z sposobów rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym poprzez siec globalną. Styczeń 2012 r. był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę elektronicznych rozliczeń podatkowych w tym miesiącu – podatnicy złożyli 1 mln 100 tys. 692  deklaracje elektronicznych. W większości sytuacji składanymi formularzami zostały: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R , a dodatkowo VAT-7.

PIT-37 jest formularzem najbardziej codziennym w Polsce. To wynika z tego, że spora większość osób ma możliwość dokonywać pit online rozliczenie w tym momencie przy jego pomocy. To stanowi takie ułatwienie, ze względu na to że istnieje mnóstwo rozpisek, które bez wątpienia pomogą nam w trakcie uzupełnienia pita. PIT-37 wykorzystany jest do rozliczenia wszystkich ludzi, które w danym roku podatkowym otrzymywały jakikolwiek przychód lub również poniosły stratę z tytułu spersonalizowanych działań. Dochód gotówki w większości wypadków kojarzy nam się z osobami pracującymi, jednakże emerycie i renciści są takimi samymi podatnikami, jak osoby pracujące, ponieważ również otrzymują stały dochód pieniężny w postaci renty czy także emerytury. Ci ludzi również mogą złożyć swoje coroczne zeznanie podatkowe, jednakże nie mają takiego obowiązku.

Jak wiadomo, niedawno powiększyła się cyfra ludzi która się decyduje na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym w sieci. Mężczyźni i kobiety rozliczające się drogą elektroniczną w większości przypadków zapominają, że w pit online 2012 używa się nieco inne zasady niż w zeznaniach tradycyjnych. W rezultacie nie mogą wysłać formularza, ponieważ system tworzy usterki. Składający zeznania drogą elektroniczną zapominają również o rzeczy oczywistej – że formularz mogą przesłać tylko raz. Jeżeli e-PIT trafi do fiskusa, a potem okaże się, że jest w nim błąd, to podatnik będzie musiał złożyć korektę i wytłumaczyć urzędnikom, dlaczego ją składa. Dopiero wówczas dokument powtórnie może wpłynąć do urzędu skarbowego.

Jak wiadomo, ostatnimi czasy powiększyła się liczba ludzi która się decyduje na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, składając pit online 2013. Ustawodawca na rzecz podatników zlikwidował bowiem dodatkowe obowiązki związane z powiadamianiem organów podatkowych o wyborze elektronicznej formy rozliczeń. Nie powinno się również stosować e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Zastępuje je 5 cech osobowych: imię, nazwisko, data urodzenia, identyfikator podatkowy , a dodatkowo kwota przychodu z zeznania za rok podatkowy. Mimo to podatnicy posiadają problemy z e-PIT. Mogą trafić m.in. na komunikaty, informujące o błędach. System informuje wtedy o tzw. statusie przesyłanego dokumentu.

Program dla rozliczenia się
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Podatek VAT
Next article
Program do faktur
About the author