Pit 37

Umowa zlecenie

umowa zlecenie – forma i podatkiObok umowy o pracę, zwanej potocznie „pracą na stałe”, istnieje możliwość zatrudnienia pracownika na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli umowy zlecenia i umowy o dzieło. Obie te formy zatrudnienia zwalniają pracodawcę z zastosowania przepisów Kodeksu Pracy i nie dają pracownikowi przywilejów pracowniczych (np. prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego, prawa do urlopu macierzyńskiego itp.).

Umowa zlecenie i jej zasady oraz forma

Strona przyjmująca zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do wykonania na rzecz strony dającej zlecenie (zleceniodawcy) określonej w umowie czynności prawnej. Taką czynnością może być np. przepisywanie tekstów na komputerze, roznoszenie ulotek czy sprzątanie pomieszczeń. Zleceniobiorca zobowiązuje się w umowie do wykonania określonych zadań z zachowaniem należytej staranności, zaś zleceniodawca za wykonane czynności płaci zleceniobiorcy uzgodnione i zapisane w umowie wynagrodzenie.

Umowa zlecenia może zostać zawarta z:

– osobą pełnoletnią posiadającą zdolność do czynności prawnych,
– osobą małoletnią po wyrażeniu zgody przez jej ustawowego przedstawiciela (rodzin, opiekun),
– osobą prawną.

Forma, w jakiej powinna zostać zawarta umowa zlecenie, nie została sprecyzowana w przepisach Kodeksu cywilnego, jednak podczas sporządzania takiej umowy należy uwzględnić kilka elementów (pamiętając o tym, że stanowi ona podstawę wzajemnych rozliczeń, a także może być dowodem w sprawie sądowej). W umowie zleceniu (we wzorze czy druku) należy więc umieścić dane adresowe zleceniobiorcy oraz zleceniodawcy, termin wykonania zlecenia, przedmiot umowy i sumę wynagrodzenia, a także sprecyzować warunki umowy (np. termin zapłaty, wypowiedzenie umowy, narzędzia i środki do wykonania umowy itp.). Umowa powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Podatek i składki w przypadku umowy zlecenie

Od przychodu z tytułu wykonywania czynności z tytułu umowy zlecenie osoba będąca płatnikiem musi pobrać zaliczkę na podatek lub zryczałtowany podatek dochodowy.

Zryczałtowany podatek dochodowy (18% przychodu) pobierany jest, gdy:

zleceniobiorca nie jest pracownikiem płatnika i
suma należności nie przekracza 200 zł w miesiącu (art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

O obowiązku odprowadzenia składek w przypadku umowy zlecenie decyduje np. posiadanie przez zleceniobiorcę innego tytułu do ubezpieczeń. W przypadku studentów do 26 roku życia składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne nie są odprowadzane. Jeżeli natomiast umowa zlecenie wykonywana jest przez własnego pracownika, wówczas odprowadzane są wszystkie składki na ubezpieczenie.

Previous article
Umowa kupna sprzedaży samochodu
Next article
Ulga abolicyjna
About the author