Pit 37

W Łodzi powstają nowoczesne kamizelki kuloodporne szyte na miarę

Konsorcjum, na którego czele stoi łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, opracowało nowoczesne, wielofunkcyjne kamizelki kulo- i nożoodporne. Obecnie są one testowane przez policjantów w Szczytnie, wkrótce mogą jednak trafić także na wyposażenie BOR i wojska.

Wyjątkowe właściwości polskie kamizelki zawdzięczają dokładnemu dopasowaniu do użytkownika, które jest możliwe dzięki skanowaniu trójwymiarowemu jego sylwetki. Produkt Moratexu jest lekki, trudnopalny, zapewnia większy niż w przypadku typowych kamizelek kuloodpornych komfort użytkowania, a co najwazniejsze – zabezpiecza zarówno przed pociskami broni klasy TT, jak i bronią białą – nożami, szpikulcami i igłami. Obecnie produkowane masowo kamizelki występują na ogół zaledwie w kilku standardowych rozmiarach, przez co często występują trudności w ich dopasowaniu do budowy konkretnego funkcjonariusza.

Kamizelki balistyczne skrytego noszenia z zastosowaniem skanera 3D powstały w ramach projektu o akronimie „Secret”. Za jego realizację odpowiada konsorcjum naukowo-przemysłowe z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa Moratex w roli lidera.

Jak wyjaśniła kierownik projektu, Grażyna Grabowska, jeszcze przed uszyciem kamizelki za pomocą skanera 3D przygotowywany jest awatar noszącej ją osoby. Dzięki temu kamizelkę można przymierzyć, nie szyjąc jej jeszcze fizycznie. To z kolei pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – dopiero po dopasowaniu produktu do klienta, kamizelka idzie do produkcji.

W przypadku większej grupy klientów, tworzone są indywidualizacje dla zidentyfikowanej grupy. Polega to na skanowaniu różnych osób i tworzeniu grup osób bliskich sobie rozmiarowo. W efekcie powstają uśrednione kamizelki, pasujące na poszczególny grupy. Ma to znaczenie nie tylko dla wygody użytkowania, ale i bezpieczeństwa noszącego. Zdaniem specjalistów, ochrona balistyczna jest tym bardziej skuteczna, im bliżej znajduje się ciała.

Kamizelka będzie miała dwa rozłączne wkłady. Jeden z nich jest odporny na broń palną do poziomu tzw. „tetetki” (pistolet TT kalibru 7,62mm), a drugi, w połączeniu z pierwszym zapewnia najwyższą odporność na nóż, szpikulec i igły. Kamizelki używane obecnie przez funkcjonariuszy nie w pełni chronią ich przed atakami przy użyciu broni białej.

Kamizelka z podstawowym wkładem balistycznym waży 2,5 kilograma. Dodatkowy wkład sprawia, że wprawdzie jest ona nieco cięższa, ale dzięki temu odporna również na ataki przy użyciu broni białej. Zewnętrzna część poszycia jest trudnopalna, a wewnętrzna od strony ciała posiada dzianinę dystansową z naniesieniem outplastu, reagującego na temperaturę ciała noszącego.

Projekt „Indywidualizacja konstrukcji wielofunkcyjnych kamizelek balistycznych skrytego noszenia” finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa. W skład konsorcjum wchodzą obok Moratexu także Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Projekt ma się zakończyć we wrześniu 2016 r., a po merytorycznym i finansowym rozliczeniu przez NCBiR, będzie on w dyspozycji resortu obrony i gotowy do wdrożenia do produkcji.

Previous article
Polskie porty skazane na sukces?
Next article
Najsilniejszy rezonans w Europie Środkowo-Wschodniej trafił do centrum naukowego w Lublinie
About the author