Pit 37

Zielona Góra kusi zwolnieniami podatkowymi

Władze Zielonej Góry zdecydowały się na odważny krok względem przedsiębiorców. Firmy, które zdecydują się zainwestować w budowę zakładów na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Zielona Góra – Nowy Kisielin będą mogli liczyć na dziesięcioletnie zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miasta jednogłośnie. Zakłada ona, że nowe firmy, które zdecydują się na budowę fabryk w obrębie LPPT będą mogły przez przez pierwsze lata działalności korzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. To, na jak długi okres przysługiwać będzie owo zwolnienie, uzależnione będzie od ilości zatrudnianych na terenie inwestycji pracowników. Firmy zatrudniające co najmniej 30 osób będą zwolnione z podatku od nieruchomości na okres 3 lat. Zatrudnienie co najmniej 50 osób pozwoli nie płacić podatku od nieruchomości przez 5 lat, natomiast największe firmy, które stworzą 200 miejsc pracy na terenie inwestycji, będą mogły korzystać ze zwolnienia przez okres 10 lat. Ulgi dotyczyć będą wszystkich inwestorów, niezależnie od kraju pochodzenia.

Według szacunków, na wprowadzonym rozwiązaniu skorzystają obie strony – zarówno budżet miasta, jak i sami przedsiębiorcy. Dla właścicieli firm takie zwolnienie oznacza bardzo poważne finansowe korzyści. Dla przykładu, inwestor, który zakupi działkę o powierzchni około 50 000 metrów kwadratowych i wybuduje na niej halę o powierzchni około 15 000 metrów kwadratowych, zaoszczędzi w skali roku około 35 000 złotych na samym gruncie, a kolejnych 280 000 złotych to oszczędności, które można poczynić z tytułu podatku od nieruchomości w odniesieniu do zabudowań fabrycznych.

Wprowadzenie zwolnień z podatku od nieruchomości zmniejszy wpływy do budżetu miasta z tego tytułu o około 300 000 złotych rocznie. Jednak z uwagi na fakt, że firmy z niego korzystające musiałyby zatrudniać określoną liczbę pracowników, wpływy do budżetu z podatku PIT od nowo utworzonych miejsc pracy wyniosłyby około 650 000 złotych w skali roku. Bilans jest więc dla miasta korzystny.

Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny jest wspólną inwestycją Miasta Zielona Góra, Województwa Lubuskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mieści się na obszarze blisko 168 hektarów, z czego 123 hektary zajmuje Park Przemysłowy, w całości objęty statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Dzięki temu firmy inwestujące w strefie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku CIT nawet do wysokości 55% poniesionych nakładów inwestycyjnych. Pozostałą część powierzchni LPPT zajmuje Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zadaniem Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest wspieranie rozwoju gospodarczego miasta i regionu, poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, przyciąganie inwestorów i współpracę z największą miejscową uczelnią. Pierwszą firmą, która wybudowała zakład na terenie parku, była spółka Darstal, posiadająca 100% polskiego kapitału firma zajmująca się obróbką odlewów z żeliwa i stali. Obecnie w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym działają już 3 firmy, a 4 kolejne budują swoje fabryki. Docelowo pracę znajdzie w nich 500 osób.

Previous article
Producent „Grześków” i „Goplany” przejął znaną brytyjską firmę!
Next article
Wiwat Maj, Trzeci Maj! Wszystko kwitnie i Polska, jak co roku też budzi się do życia.
About the author