Pit 37

10 wskazówek jak odkryć w sobie biegun okiem Marka Kamińskiego!

Marek Kamiński w swojej książce „Odkryj, że biegun nosisz w sobie” zdradza przed czytelnikami tajniki tego, jak otwierać furtki do realizacji własnych marzeń. Zachęca do pracy nad sobą, refleksji nad otoczeniem i odwagi do zdobycia własnych biegunów.

Marek Kamiński jako pierwszy zdobył oba bieguny ziemi w ciągu jednego roku. Najpierw z Wojciechem Moskalem zdobyli biegun północny, a kilka miesięcy później, parę dni przed Sylwestrem zdobył samotnie biegun południowy i tak przywitał rok 1996. Brał udział w rejsie dookoła Atlantyku, zbadał źródła Amazonki, przeszedł pustynie Gibsona. Razem z Jaśkiem Melą, niepełnosprawnym chłopcem dotarł na oba bieguny ziemi. Dla jednych idol, dla innych ryzykant, ale każdy w jego książce „Odkryj, że biegun nosisz w sobie” znajdzie wskazówki jak udźwignąć marzenia i jak nie dać się swojemu własnemu żandarmowi. Poniżej kilka cytatów z książki, które mogą okazać się Wam przydatne w odkrywaniu swojego bieguna. Pamiętajcie jednak, że ta skromna dawka nie odda w całości mobilizującego charakteru lektury, do której z pewnością trzeba zajrzeć.
No to zaczynamy!

1. „Zycie można przeżyć w taki sposób, że przez cały czas płyniemy z prądem wydarzeń i staramy się tylko o to, żeby utrzymywać się na powierzchni, nie za bardzo ryzykując. Ale życie służy temu, żeby coś z nim zrobić. Nie wystarczy czekać na to, aż ono z nami coś zrobi, tylko trzeba samemu wykonać pewną pracę”
cz-g
2. „Zrób więcej niż ktoś zrobił przed tobą”
now

3. „Swojego bieguna nie można odkryć tylko i wyłącznie myśląc o nim. Trzeba zderzyć się z rzeczywistością, która pokazuje nam wtedy kierunek. A zdarza się, że w drodze na biegun odkrywamy, co jest naszym kolejnym celem”

Marek Kamiński i Jaś Mela w drodze na biegun
Marek Kamiński i Jaś Mela w drodze na biegun

4. „Przypomnij sobie, ile razy w ostatnim miesiącu czy roku pomyślałeś o czymś, co zawsze chciałeś zrobić, co jest dla ciebie ciekawe ważne lub atrakcyjne, ale powiedziałeś sobie „To niemożliwe” (…) Następnie wybierz jedną z takich rzeczy i zrealizuj ją”

Marek Kamiński w Liceum popłynął frachtowcem do Danii
Marek Kamiński w Liceum popłynął frachtowcem do Danii

5. „Pierwszy krok polega według mnie na tym, żeby w samym sobie pokonać lęk i wstyd. To lęk przed tym, że powiemy lub zrobimy coś głupiego. Lęk przed skonfrontowaniem się z ocenami innych. Może także pojawić się lęk, czy warto inwestować czas, pieniądze, energię. Bo jeśli zajmę się tym, to nie zajmę się czymś innym. Pierwszy krok polega na wyborze, że zaczynamy poświęcać czas właśnie temu projektowi’

Biegun Północny
Biegun Północny

6. „Trzeba zdobyć się na odwagę wypowiedzenia własnych marzeń na głos” (…) „Tak jak istnieje żandarm wewnętrzny, tak też istnieje żandarm zewnętrzny, czyli nasza obawa przed tym, jak zareagują inni, jeśli wypowiemy na głoś jakieś swoje marzenie”
zandarm-2
7. „W swoim otoczeniu wybierz jedna osobę, która zawsze jest po twojej stronie – nie toczy z tobą walki o racje, ale jest też krytyczna, racjonalna i asertywna, i której uwagi uważasz za wartościowe”
live

8. „Przy ważnych, dużych projektach musimy być do nich przekonani w dziewięćdziesięciu procentach. Dlaczego nie w stu? Bo nigdy nie żyjemy niczym na sto procent”

Biegun Południowy
Biegun Południowy

9. „Bądź odważny w myśleniu i ostrożny w działaniu”
boegun-poln

10. „Codziennie zrób coś, czego się boisz (…) Każde, nawet najmniejsze działanie poza własnym, bezpiecznym schematem buduje naszą odwagę, poczucie wartości i pewności siebie”

mar

W książce opisane są także ćwiczenia psycholog Joanny Heidtman. Zajrzyjcie do środka, naprawdę warto!

Previous article
W obronie rodzimych bogów – recenzja książki „Słowo i miecz” Witolda Jabłońskiego
Next article
Kościół w Gniewie skrywał liczne, bogate pochówki. Archeolodzy odkryli jego tajemnice
About the author