Pit 37

Jakie są koszty kredytu konsolidacyjnego – czy to drogie rozwiązanie?

Rosnące zobowiązania kredytowe Polaków coraz częściej zmuszają zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa do szukania rozwiązań, które pozwoliłyby zmniejszyć wysokość miesięcznych rat kredytowych. Jednym z produktów, który ma właśnie na celu takie obniżenie raty jest kredyt konsolidacyjny.

Ideą tego produktu bankowego jest rozwiązanie polegające na tym, że z nowo zaciągniętego zobowiązania kredytowego spłacane są dotychczasowe kredyty. Dzięki temu klient banku zamienia kilka dotychczasowych zobowiązań w jedno. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to wydaje się niezwykle korzystne. Pozwala bowiem pozbyć się licznych zobowiązań i zamienić je na popularnie reklamowaną „jedną, niższą ratę”. Niestety sprawa nie jest taka prosta i rozwiązanie polegające na wzięciu kredytu konsolidacyjnego niesie za sobą wiele pułapek.

Najważniejsze elementy oferty

Jednym z podstawowych czynników, który może ostatecznie wpłynąć na wysokość naszych miesięcznych zobowiązań jest oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Klienci, którzy chcieliby zaciągnąć taki kredyt powinni zwrócić szczególną uwagę na ten element i porównać oprocentowanie dotychczasowych kredytów z branym pod uwagę oprocentowaniem kredytu konsolidacyjnego. Aby rozwiązanie to było opłacalne, oprocentowanie przy konsolidacji kredytów powinno być niższe, niż oprocentowanie dotychczasowych kredytów. Jeśli jest inaczej wówczas rentowność zamiany kilku rat na jedną nie ma sensu. W takiej sytuacji zmniejszenie raty może wynikać np. z wydłużenia okresu kredytowania, ale ostatecznie będzie to rozwiązanie de facto kosmetyczne, ponieważ w rezultacie koszt kredytu konsolidacyjnego będzie wyższy niż koszty dotychczasowych kredytów.

Drugi, równie istotny czynnik, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest prowizja banku. W tej kwestii istnieje całkowita dowolność instytucji finansowej. Banki mogą zrezygnować całkowicie z pobierania prowizji lub uzależnić ją np. od tego czy klient jest stałym, czy nowym klientem banku. Często prowizja jest swego rodzaju narzędziem marketingowym banków. Poprzez wysokość prowizji, banki regulują sprzedaż tych produktów, na których im szczególnie zależy. Warto też zwrócić uwagę na sposób pobierania prowizji. Bank może zażądać wpłaty prowizji przed udostępnieniem środków kredytowych lub może ją doliczyć do wysokości pobieranego kredytu. Należy pamiętać, że w tym drugim przypadku prowizja powiększa nasze zobowiązanie, od którego płacimy miesięczne odsetki.

Kredyt konsolidacyjny jest niewątpliwie dobrym rozwiązaniem pod warunkiem jednak, że potencjalny kredytobiorca przeanalizuje przynajmniej podstawowe parametry i dobierze produkt dopasowany do jego potrzeb.

Na blogu konta-oszczednosciowe.blogspot.com porównasz aktualne oferty konsolidacji kredytów.

Previous article
Kto pożyczka pieniądze, czyli statystyczny pożyczkobiorca w Polsce
Next article
Lokaty internetowe – czy są obecnie bardziej opłacalne?
About the author