Pit 37

„Krzyż i korona” – premiera filmu już w kwietniu

Jeszcze w kwietniu w TVP 1 i TVP 2 będzie miała miejsce premiera nowego filmu dokumentalnego, który w barwny sposób zaprezentuje najnowszy stan wiedzy o chrzcie przyjętym przez księcia Mieszka I oraz chrystianizacji państwa pierwszych Piastów.

„Krzyż i korona” jest czwartą odsłoną serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych w reżyserii Zdzisława Cozaca, zatytułowanej „Tajemnice początków Polski”. Do tej pory ukazały się w nim „Wyspa władców”, „Trzcinia – karpacka Troja” oraz „Miasto zatopionych bogów”. Filmy otrzymały liczne nagrody na krajowych i zagranicznych festiwalach. W każdym z nich krótkie wypowiedzi naukowców przeplatały się z profesjonalnie wykonanimi inscenizacjami przedstawianych wydarzeń i animacjami odkrywanych przez archeologów obiektów.

W „Krzyżu i koronie” wystąpią cenieni historycy i archeolodzy, którzy przedstawią swoje hipotezy dotyczące zagadnienia chrystianizacji Polski. Pojawi się wiele nowych, naukowych tez, rzucających nowe światło na wydarzenia doskonale wszystkim znane z kart podręczników. Wśród scen fabularyzowanych znajdą się m.in. przybycie Dobrawy do Mieszka, jego bitwa z Wieletami, chrzest polskiego księcia, czy spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie. Były one kręcone we współpracy z kilkudziesięcioma odtwórcami historycznymi z Drużyny Wojów Piastowskich „Jantar”.

„Krzyż i korona” to największy nowocześnie zrealizowany film dokumentalny podejmujący tematykę chrztu Polski. Po raz pierwszy będzie można go obejrzeć 16 kwietnia o godzinie 21:00 na kanale TVP Historia. Emitowany będzie także w TVP 1 w dniu 18 kwietnia, o godzinie 22:05. Jak zapewniają twórcy, seans umożliwia nie tylko spojrzenie na te wiekopomne wydarzenia z dzisiejszej perspektywy, ale także pozwala na przełamanie ciągle żywych, ale fałszywych stereotypów z nimi związanych.

Previous article
Najpiękniejsza biblioteka na świecie znajduje się w Polsce!
Next article
Anna Jagiellonka – królowa schyłku dynastii
About the author