Pit 37

Mieszkanie dla młodych, czyli jak uzyskać dofinansowanie do zakupu mieszkania?

Od 1 stycznia 2014 r. działa program „Mieszkanie dla młodych”, w ramach którego można ubiegać się o uzyskanie dopłaty na zakup mieszkania. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest on dla określonej grupy wiekowej. W obecnych warunkach ekonomicznych ewentualne dofinansowanie przeznaczone jest więc wyłącznie dla tych, których określić można byłoby wspólnym mianem „osób startujących” – startujących oczywiście w dorosłe życie.

Mieszkanie dla młodych – ustalone limity oraz warunki

Limit wieku

O dopłatę ubiegać mogą się ci, którzy nie ukończyli 35 roku życia, niezależnie od stanu cywilnego, w jakim pozostają oraz od tego, czy posiadają dzieci. Fakt ten często podawany jest do informacji w ramach porównywania „Mieszkania dla młodych” do poprzedniego rządowego programu, „Rodziny na swoim”. Jednak mimo liberalizacji niektórych reguł, istnieją także pewne zasady programu, które ograniczają możliwość skorzystania z jego oferty.

… metrażu

Pierwszym ograniczeniem jest wspomniany wiek, drugim – metraż. O ile kredytobiorca nie posiada więcej niż dwoje dzieci, w ramach programu może kupić mieszkanie do 75 m2 (przy czym finansowanie dotyczy 50 m2). Jeżeli zaś posiada – może liczyć na metraż 85 m2. W przypadku zdecydowania się na dom, wartości te wynoszą odpowiednio 100 i 110 m2 (ta druga w przypadku posiadania rodziny wielodzietnej).

… oraz ceny

Narzucone zostały ponadto limity cenowe. Cena za metr powierzchni użytkowej nie może przekroczyć średniej ceny tej wartości, która obecnie obowiązuje na rynku. Co więcej, w przeciągu pięciu lat od zakupu, mieszkania nie można ani sprzedać ani wynająć.

Tylko rynek pierwotny

Ograniczeniem jest także stan posiadania ewentualnego beneficjenta – dopłata przysługuje tym, którzy jak dotąd nie byli właścicielami żadnego lokalu o charakterze mieszkaniowym. Nieruchomość musi być nabyta bezpośrednio od dewelopera (nie wchodzi w grę kupno mieszkania na rynku wtórnym).

Aby uzyskać dopłatę, należy po pierwsze spełniać wymienione warunki, po drugie – skorzystać z kredytu w ramach tych banków, które zdeklarowały się do wzięcia udziału w programie. Tym razem (w zestawieniu z „Rodziną na swoim”) pomoc nie będzie polegała na spłacaniu odsetek, lecz na dofinansowaniu wkładu własnego.

Previous article
Kredyt hipoteczny – co należy brać pod uwagę?
Next article
Kto pożyczka pieniądze, czyli statystyczny pożyczkobiorca w Polsce
About the author