Pit 37

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest dla większości Polaków jedynym sposobem na zdobycie własnego mieszkania. Nikt też nie bierze ani tego, ani żadnego innego rodzaju kredytu dla przyjemności, tym bardziej, że w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych jest to poważne obciążenie finansowe na długie lata. Warto zatem dokładnie rozważyć wszystkie okoliczności przed podjęciem decyzji i wyborem instytucji kredytującej.

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Pojęcie to obejmuje kredyt mieszkaniowy, czyli udzielany na zakup mieszkania, domu, budowę, zakup działki budowlanej, ale także kredyt konsolidacyjny, kredyt pod budownictwo komercyjne, czy pożyczkę hipoteczną. Kredyt mieszkaniowy jest kredytem celowym, o konkretnym przeznaczeniu, nie można go zatem wydać na coś innego, niż cele mieszkaniowe. Gdyby tak się zdarzyło, bank – kredytodawca ma prawo do wypowiedzenia umowy, może też kontrolować sposób wydatkowania pieniędzy uzyskanych na cele mieszkaniowe. Ponieważ umowa o udzielenie kredytu hipotecznego to dla obu stron bardzo poważna transakcja, wymaga więc spełnienia szeregu wymogów formalnych. Kredytobiorca musi dostarczyć zarówno dokumenty dotyczące nieruchomości (umowa kupna, umowa z deweloperem, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, odpis z księgi wieczystej), jak i dokumenty poświadczające dochód i jego wysokość.

Jeszcze do niedawna można było wybierać kredyt w polskich złotych lub w obcej walucie. Jednak wprowadzone ostatnio przepisy znacznie ograniczyły możliwość uzyskania kredytu we frankach, euro czy dolarach wyłącznie do osób, które uzyskują dochody w tych walutach. Jest jeszcze na rynku spora grupa kredytów na przykład we frankach szwajcarskich, których właściciele zastanawiają się nad możliwością ich przewalutowania. Jest to zawsze dość ryzykowne posunięcie, po pierwsze z racji zmienności kursów walut, po drugie, ponieważ za każdą tego typu operację trzeba zapłacić prowizję. Większości z nas pozostaje jednak do rozstrzygnięcia tylko problem okresu kredytowania i wysokości wkładu własnego, od tego bowiem w największym stopniu będzie zależała wysokość miesięcznych rat. Natomiast kwestia, kiedy najlepiej wziąć kredyt, zależy przede wszystkim od posiadania wystarczającej zdolności kredytowej i od ogólnej sytuacji rynkowej.

Previous article
Mnogość opcji programu do faktur
Next article
Nowe Chwilówki w roku 2014
About the author