Pit 37

Nowoczesne stoły w jadalni – jak dobrać obrus?

Przed tym dylematem staje wiele osób, które decydują się urządzić wnętrze swojego domu w nowoczesnym stylu. Niektórzy ten ozdobny element pomijają w aranżacji swojego wnętrza. Inni nie wyobrażają sobie bez niego rodzinnych obiadów, ani tym bardziej przyjęć, na które zaprasza się przyjaciół czy znajomych.

Nowoczesne stoły występują w wielu odsłonach. Mają zróżnicowane kształty i kolory wykończenia. Inne bywają też materiały użyte do ich produkcji. Jedne są masywne, inne mają zdecydowanie bardziej minimalistyczny charakter. Wydaje się, że przy wyborze stosownego obrusu, powinno się wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki.

Do stołu nakryto. Czym można zastąpić obrus?

Nakrycie stołu nie ogranicza się jedynie do ustawienia na nim zastawy i właściwego rozłożenia sztućców. Czynności te poprzedza dobór stosownego do okoliczności obrusu. Jak się okazuje, nie tylko rodzaj przyjęcia ma znaczenie. Nakrycie powinno pasować także do charakteru mebla, na którym ma się znaleźć.

Niekiedy z obrusu można zrezygnować na rzecz nieco mniej formalnego nakrycia – bieżnika. Jeśli ma się on znaleźć na stole z metalową podstawą, powinien być maksymalnie prosty. W cenie nie będą nakrycia wzorzyste, ani te wielokolorowe. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się te minimalistyczne, jednobarwne.

A jeśli obrus, to jaki?

W pewnych okolicznościach obrus jest niezastąpiony. Podkreśli szczególny charakter spotkania, ale będzie też stanowił pewną barierę ochronną dla blatu, zabezpieczając go przed działaniem wysokich temperatur. Szukając nakrycia na nowoczesny stół, można sięgnąć po klasykę – białe, jednolite nakrycia nadal są w cenie.

Nie można jednak zupełnie unikać kolorów (o ile współgrają z aranżacją). Warto przy tym uważać, by nie przesadzić z ilością aplikacji na obrusie, bo sprawią one, że całość wyglądać będzie przytłaczająco. Jeśli nie możecie oprzeć się dekoracjom, sięgnijcie po te stonowane. Wysublimowane wzory będą lepszym rozwiązaniem niż babcine szlaczki.

Previous article
Przyszłość strefy euro
Next article
Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska – wspomnienie o Kamili Skolimowskiej
About the author