Pit 37

Ranking lokat bankowych

Na rynku lokat bankowych dostrzega się tendencję do oferowania promocyjnych warunków dla nowych klientów. Taka polityka banku ma na celu przyciągnięcie osób, które nie korzystały jeszcze z usług danego banku. Nowo wpłacone środki, mogą zagwarantować ich właścicielom większe oprocentowanie lokat.
Lokaty promocyjne – na co banki naciągają swoich klientów?

Najczęściej spotykanymi ofertami lokat promocyjnych są oferty z wysokim oprocentowaniem depozytów dla nowych klientów banku. Osoby przenoszące swoje oszczędności z jednego banku do innego mogą liczyć na atrakcyjniejsze oprocentowanie. Również wpłacenie nowych oszczędności, (jeśli jesteśmy już klientami danego banku) może poskutkować zwiększeniem oprocentowania. Każda nowa wpłata będzie wiązała się z możliwość skorzystania z promocyjnych warunków lokat. W regulaminach umów o lokaty, banki szczegółowo określają definicję „nowych środków” podając wysokość kwoty, jaką należy wpłacić oraz datę graniczna wpłynięcia środków. Popularną praktyką wśród banków jest także oferowanie lokat bankowych razem z kontem osobistym. Najwyżej oprocentowane lokaty promocyjne znajdziesz sprawdzając aktualny ranking lokat bankowych.
Nowo środki to wyższe oprocentowanie

Opisywana strategia banków wiąże się z polityką walki o kapitał pochodzący od osób oszczędzających. W obliczu wysokich stóp procentowych, banki szukają innych źródeł finansowania, niż tylko rynek międzybankowy. Jednym z banków walczących o depozyty i oferujących atrakcyjniejsze oprocentowanie lokat dla nowych środków jest Santander Bank. Standardowe oprocentowanie lokaty na 15 miesięcy wynosi 6,25%. Dla nowo wpłaconych oszczędności oprocentowanie wzrasta, aczkolwiek minimalnie, ale jednak do 6,4%. Innym przykładem banku oferującego lepsze warunki dla „nowych oszczędności” jest Getin Bank. W swojej promocyjnej ofercie gwarantuje oprocentowanie na poziomie 6,4% na lokacie na 5 miesięcy. Standardowy depozyty na ten okres jest oprocentowany na 5,45%. Również BGŻ proponuje swoim klientom wyższe oprocentowanie, jeśli Ci wpłacą nowe środki na lokatę. W takim przypadku możemy liczyć na 6,3% w skali roku i takie oprocentowanie BGŻ zapewnia do początku lutego 2013 roku. Do innych banków, które oferują wyższe oprocentowanie dla nowo wpłaconych środków należą także: PKO BP, Millenium Bank, BZ WBK oraz ING Bank Śląski. Taka strategia banków, sprawia że klienci muszą efektywnie zarządzać swoimi oszczędnościami i stale śledzić oferty lokat. Należy pamiętać, jak długo trwa promocyjny okres i po jego zakończeniu ponownie poszukać atrakcyjnej oferty. Obecnie większość banków oferuje wysokie oprocentowanie do końca 2012 roku lub do początkowych miesięcy 2013.
Przenieś oszczędności do nowego banku a zyskasz

Wysokie oprocentowanie jest oferowane nie tylko dla nowo wpłaconych środków. Także lokaty dla nowych klientów pozwalają na skorzystanie z wyższego oprocentowania. Są one skierowane do osób, która nie miały okazji korzystać z usług danego banku. Promocyjna oferta lokaty, ma przyciągnąć nowych klientów do banku. Najlepszą lokatę dla nowych klientów posiada Idea Bank, który oferuje „Lokatę na dobry początek”. Jej oprocentowanie wynosi 7,5% i jest to depozyt na jeden miesiąc. Istnieją również inna promocja w Idea Banku. Klienci przenoszący oszczędności do Idea otrzymają oprocentowanie o 10% większe niż na poprzedniej lokacie w innym banku. Lokatę dla nowych klientów posiada także Meritum Bank. Ich lokata na trzy miesiące pozwala zarobić 6,75% w skali roku.
Lepsze oprocentowanie dla lokaty z kontem osobistym

Przykładem banku, który przy zakładaniu lokaty wymaga założenia także konta osobistego jest neoBank. Jest to bank internetowy należący do Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego. Pomimo, że jest to bank spółdzielczy, każdy może skorzystać z jego oferty. Lokata na 2 miesiące posiada oprocentowanie w wysokości 9%. Lokata trzymiesięczna gwarantuje 6,8%, a lokata na 6 miesięcy – 6,6%. Jednak każda z tych lokat jest oferowana razem z rachunkiem osobistym. Banki oferują często wysokie oprocentowanie lokat, ale pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymagań. Większość ofert z atrakcyjnym oprocentowaniem wiąże się z pewnymi wymaganiami stawianymi przez banki. Z jednej strony może to zwiększyć nasze zyski z lokaty. Z drugiej jednak strony banki na siłę chcą nam „wepchać” swoją ofertę. Warto przed założeniem lokaty, zapoznać się dokładnie z warunkami umowy, aby nie dać się naciągnąć.

Previous article
Stawki ryczałtu ewidencjonowanego
Next article
Składki ZUS dla nowych firm w 2013 roku
About the author