Pit 37

Sukces firmy Wielton. Polskie naczepy podbijają Europę!

Grupa Wielton, największy w Polsce i trzeci w Europie producent naczep i przyczep ogłosił wyniki za ubiegły rok. Spółka odnotowała najwyższy zysk od 2008 roku, a w ciągu najbliższych 2-3 lat zamierza zwiększyć moce produkcyjne o ponad jedną trzecią!

W minionym 2015 roku Wielton zanotował 33,5 miliona złotych zysku. Kluczowy wpływ na ten wynik miał wzrost sprzedaży pojazdów o blisko 8% w stosunku do roku poprzedniego. Wieści te korzystnie wpłynęły na akcje przedsiębiorstwa. Kurs przekroczył granicę 7,50zł, co jest najlepszym wynikiem od 3 miesięcy.

Grupa Wielton sprzedała w 2015 roku 6930 sztuk naczep, z czego 42% procent trafiło za granicę. Możliwości produkcyjne sięgają blisko 12 000 sztuk rocznie, jednak w najbliższych latach mają skokowo wzrosnąć. Firma zamierza ugruntować swoją trzecią pozycję na europejskim rynku. Niewykluczone, że w dłuższej perspektywie możliwa będzie skuteczna rywalizacja z potentatami takimi jak Schmitz (sprzedaż na poziomie 40 000 pojazdów rocznie) czy Krone (około 20 000).

Warto odnotować, że owe dobre rezultaty zostały osiągnięte po okresie ambitnych i kosztownych inwestycji. W 2015 roku firma z Wielunia przejęła największego producenta naczep we Francji – firmę Fruehauf, a także aktywa włoskiej spółki Compagnia Italiana Rimorchi. Ponadto, w trosce o innowacyjność swoich produktów, Wielton zainwestował w budowę Centrum Badań i Rozwoju w Wieluniu. Zostało ono otwarte w ubiegłym miesiącu.

Jak podkreśla kierownictwo firmy, przyszłość Wieltonu rysuje się w dobrych barwach. Już w obecnym roku wzrosty spodziewane są w obu przejętych zagranicznych spółkach. Przedsiębiorstwo coraz aktywniej działa też na rynku niemieckim, a także afrykańskim, czego owocem był między innymi kontrakt na wywrotki w Burkina Faso. Obecnie spółka działa już w 35 krajach. Zatrudnia ponad 1200 osób, posiadając dwa zakłady produkcyjne – w Polsce i we Francji, oraz dwie montownie – we Włoszech i w Rosji.

Previous article
Konik polski – rodzima rasa, wywodząca się od dzikich tarpanów
Next article
Międzynarodowy sukces filmu „Pitbull – Nowe porządki”
About the author