Pit 37

Twoje ubezpieczenie OC dobiega końca? Zmiana ubezpieczyciela jest naprawdę prosta!

Nadchodzący koniec polisy ubezpieczeniowej przyprawia wielu kierowców o ból głowy. Wszystko za sprawą zmieniających się składek ubezpieczeniowych. Niestety nie każdy kierowca pamięta kiedy ubezpieczenie dobiega końca.  My – Polacy mamy to do siebie, że lubimy wszystko załatwiać na ostatnią chwilę. Co zrobić aby auto ubezpieczyć szybko, dobrze i nie zapomnieć przy tym o koniecznych formalnościach?

Ile dni do końca?

Przed rozpoczęciem poszukiwania polisy, konieczne jest sprawdzenie kiedy kończy się obecne ubezpieczenie OC, czy też OC i AC. Dlaczego to takie ważne? Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych planując zmianę ubezpieczyciela wymagane jest złożenie wypowiedzenia. Pismo z rezygnacją należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem aktualnej polisy. Jeśli zatem ubezpieczenie jest ważne do 15 grudnia, pismo trzeba złożyć najpóźniej 14 grudnia. Bardzo ważne, aby nowy okres ochrony ubezpieczeniowej rozpoczął się od dnia kolejnego po zakończeniu dotychczasowego (w rozpatrywanym przypadku, nowa polisa powinna się rozpocząć od 16 grudnia).

Dla spóźnialskich

Kierowcy, którzy zmienili towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie zdążyli złożyć wypowiedzenia w poprzedniej firmie, nie są na straconej pozycji. Ustawa daje możliwość wypowiedzenia umowy, która została automatycznie przedłużona. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas ubezpieczający jest zobowiązany do zapłaty składki za okres, w którym firma udzielała ochrony ubezpieczeniowej – czyli od dnia startu polisy, do dnia złożenia wypowiedzenia.

Dla zapominalskich

Sytuacja wygląda znacznie gorzej jeśli po złożeniu wypowiedzenie nie zostało zawarte nowe ubezpieczenie OC. Niestety przerwa w ochronie ubezpieczeniowej pociąga za sobą skutki finansowe. Bez znaczenia pozostaje fakt, że auto nie jeździ. Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd ma obowiązek posiadania polisy OC. Brak ubezpieczenia skutkuje karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podstawą do wyliczenia kary dla auto osobowych jest dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które na dzień dzisiejszy wynosi 1600 zł. Zatem przerwa w ubezpieczeniu OC może kosztować:

  • 640 zł – jeśli przerwa nie przekracza 3 dni,
  • 1600 zł – jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie jest dłuższa nić 14 dni,
  • 3200 zł – za brak polisy OC powyżej 14 dni.

Gdzie szukać ubezpieczenia?

Nie warto trwać w przekonaniu, że raz wybrany ubezpieczyciel już zawsze będzie przygotowywał atrakcyjną ofertę. Firmy ubezpieczeniowe ciągłym modyfikacją poddają taryfy, co skutkuje zmianami wysokości składek. Szukanie ofert jest wręcz konieczne. Najlepiej weryfikować oferty korzystając z narzędzia jakim jest porównywarka ubezpieczeń OC i AC w Rankomat.pl. Kalkulator pozwala nie tylko zweryfikować dużą ilość ofert jednocześnie, ale również zakupić polisę. Wszystko to możliwe jest w kilkanaście minut i to bez wychodzenia z domu.

Zmiana firmy ubezpieczeniowej to nic trudnego. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych formalnościach. Należy odpowiednio wcześnie sprawdzić oferty, złożyć wypowiedzenie i zawrzeć nową polisę. Dzięki działań podjętym w celu zmiany ubezpieczyciela, można często zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Previous article
Świadczenia motywacyjne dla pracowników
Next article
W co inwestować, by zyskać?
About the author