Pit 37

Unikanie podatków

Nawiązując do poprzedniego postu zdecydowałam obecnie umieścić odrobinę informacji dotyczących możliwości unikania podatków. O ile chodzi o rodzaje ucieczek przed podatkami to 1- wszą możliwością jest unikanie podatków, czyli niepłacenie ich bądź płacenie niższych stawek niż powinniśmy. Drugą możliwością są oszustwa podatkowe. W tej notce skupie się na możliwościach unikania podatków. Mianowicie w ogromnej liczbie przypadków wykorzystywane możliwości to:

  1. Korzystanie z sposobności tkwiących w systemie podatkowym;
  2. Wykorzystanie luk i niedoskonałości w systemie podatkowym;
  3. Przeniesienie działalności na inny obszar lub do innego państwa, gdzie podatki są mniejsze;
  4. Zaniechanie działalności będącej przedmiotem opodatkowania lub pozbycie się wartości niematerialnych będących przedmiotem opodatkowania.

Więc możemy wykorzystywać możliwości tworzone przez ustawodawcę, mam tu na myśli korzystanie z różnego rodzaju ulg i zwolnień przykładowo tak zwanej ulgi na dziecko ( PIT ) lub tzw. kredytu podatkowego (mały podatnik). Mamy szansę również lecz nie powinniśmy wykorzystywać luki podatkowej. Wymaga to co prawda znajomości prawa podatkowego albo konsultacji z doradcą podatkowym dla przykładu podam, że w latach 90- tych wykorzystywano nieopodatkowane darowizny, a na dzień obecny przykładowo lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek (odsetki zaokrąglamy, dzienne odsetki nie przekraczają zazwyczaj 0,05 złotych, więc zaokrąglamy w dół unikając podatku).

Previous article
Ulgi podatkowe
Next article
Urząd Skarbowy Gdańsk
About the author