Pit 37

Utrzymanie domu Budynek – Konsultant

Ile kosztuje nas rok życia w mieszkaniu

Z roku na rok koszty utrzymania mieszkania stale rosną. Coraz więcej kosztują nas miesięczne opłaty związane z zużyciem energii, wody, czy opłacaniem czynszu. Mimo to nadal mieszkania są łatwiejsze w utrzymaniu niż jednorodzinne, wolnostojące domki.

Nie biorąc oczywiście pod uwagę różnic wynikających z tych dwóch miejsc zamieszkania. Główny Urząd Statystyczny na podstawie badań przeprowadzonych pod koniec 2010 roku podał że przeciętnie polska czteroosobowa rodzina na utrzymanie mieszkania wydaje prawie 800 złotych. Badania te jednak, w stosunku do dzisiejszych cen są nieaktualne, więc dziś, pod koniec roku 2011 ta kwota z pewnością jest dużo wyższa.

Cztery kąty – Zobowiązanie Wpływa na to przede wszystkim stale rosnąca inflacja. Jak się szacuje na utrzymanie mieszkania Polacy przeznaczają około 17% swojego miesięcznego wynagrodzenia. Dla porównania w Finlandii na utrzymanie mieszkania przeznaczone zostaje Nieco ponad 4% miesięcznego wynagrodzenia. Jak wynika z danych więcej wydają tylko Słowacy, gdzie bardzo wysokie są koszty pozyskania energii elektrycznej, przez co rachunki gospodarstw domowych są wyższe.

W koszty utrzymania mieszkania wliczane są jedynie opłaty za energię, ogrzewanie, czynsz. Pozostają jednak jeszcze pozostałe rachunki telefon, telewizja, Internet które mocno uszczuplają domowe budżety.

Previous article
Uwaga! Rezydencja – Doradca
Next article
Umowa przy mieszkaniu Dom wielorodzinny – Doradca
About the author