Pit 37

Zwrot VAT za zakupy za granicą

W przypadku niektórych krajów europejskich możemy starać się o zwrot podatku VAT za zakupione tam towary. Nie wszędzie jednak jest to możliwe. Informacje na ten temat mogą się okazać przydatne, gdy planujemy wakacyjny pobyt poza granicami naszego kraju lub też czeka nas wyprawa biznesowa. Zwrotem VAT nie są objęte ze względu na wewnątrzwspólnotowy rynek kraje należące do Unii Europejskiej.

Gdzie zatem możemy liczyć na zwrot podatku VAT? Tę możliwość oferują między innymi takie kraje jak Szwajcaria, Chorwacja (benzyna nie jest objęta zwrotem VAT), Rosja, Tajlandia czy też Tunezja. W przypadku wyprawy do Egiptu na takowy zwrot nie możemy jednak liczyć. Większość krajów z rozpadu Związku Radzieckiego nie bierze również pod uwagę zwrotu VAT w takich przypadkach.

Warto zatem przez zagraniczną wyprawą poszukać wiarygodnych informacji na temat państwa, które oferują możliwość zwrotu podatku VAT za zakupione tam towary czy też usługi. W wykazach tych powinny się również znaleźć minimalne kwoty zakupu, od których istnieje możliwość zwrotu podatku. Najczęściej jest to przedział od kilkuset zł do ponad 1000 zł, a limity wyrażane są w rodzimych walutach.

W poszczególnych krajach istnieją różne procedury ubiegania się o zwrot VAT. Wymogiem koniecznym praktycznie wszędzie jest posiadanie dowodu zakupu oraz paszportu, często również zakupione towary opatrzone powinny być dodatkowym specjalnym dokumentem tax free (w przypadku Chorwacji otrzymujemy specjalny czek). W Szwajcarii formularze tax free muszą być stemplowane przez tamtejszych celników, aby można było ubiegać się o zwrot VAT już na granicy.

Osoby z zagranicy robiące zakupy w Polsce mogą się również ubiegać o zwrot podatku za zakupione towary. Wymagany jest wówczas stosowny dokument wystawiany przez sprzedawcę. Zwrot VAT możliwy jest przy przekroczeniu dolnego limitu 200 zł za zakup towarów.

Previous article
Wzrost minimalnego wynagrodzenia od 2013 roku
Next article
Zmiany w limitach podatkowych na rok 2013
About the author