Pit 37

Będzie nowa polska stacja antarktyczna!

Stacja „Arctowski”  działająca od 1977 roku otrzyma nową siedzibę. Stalowe hale i kontenerowe domki zastąpi zmodernizowana i innowacyjna stacja badawcza  zaprojektowana przez architektów z Kuryłowicz&Associates.

Polska Stacja Antarktyczna znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego. Znajduje się ponad 14 tysięcy km od Polski. Jej powszechna nazwa  „Arctowski” pochodzi od imienia Henryka Arctowskiego – polskiego podróżnika i polarnika. Została uruchomiona 26.02.1977 roku, a jej powstanie było efektem pierwszej samodzielnej ekspedycji, która wyruszyła do Antarktyki w 1975 roku. Dzięki założeniu stacji Polska stała się trzynastym, pełnoprawnym członkiem Traktatu Antarktycznego,  czyli umowy  regulującej status tego nienależącego do nikogo terenu. Głównym celem paktu jest takie pokojowe wykorzystanie lądolodu, aby nigdy nie stał się przyczyną międzynarodowych konfliktów. Badania mają być efektem współpracy, a wyniki ogólnodostępne dla wszystkich. Opiekę nad Stacją „Arctowski” sprawuje Zakład Biologii  Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Stacja „Arctowski”

Placówka na której dokonuje się badań z dziedzin takich jak min.  oceanografia, geomorfologia, glacjologia czy sejsmologia potrzebuje nowej placówki. Przez blisko 40 lat polscy badacze korzystali głównie ze stalowych hal i domków kontenerowych. Lata mijały a stacja zrobiła się za ciasna i za mało nowoczesna.  Przestała spełniać współczesne oczekiwania. Nowy budynek projektowany przez architektów z Kuryłowicz&Associates musi spełniać także dodatkowe normy. Projekt musi być dostosowany do panujących na stacji warunków meterologicznych i geograficznych. Architekci musieli dokonać szeregu skomplikowanych obliczeń,  prognoz i badań. Mieli też okazje osobiście ocenić warunki panujące na wyspie Króla Jerzego i zaobserwować swoisty klimat i przyzwyczajenia mieszkańców stacji. Dzięki temu powstał projekt trzypiętrowego budynku o powierzchni 1300m2, który pomieści 16 pokoi mieszkalnych, a także wiele pomieszczeń wspólnych. Najciekawszą atrakcją będzie jednak wybudowanie szklarni, w której mieszkańcy stacji będą mogli hodować rośliny i warzywa przy udziale słońca lub sztucznego światła. Energię do  budynku dostarczać mają turbiny wiatrowe, bo wiatr na Antarktyce osiąga nawet do 290 km na godzinę. Budynek zostanie przetransportowany na Antarktykę w formie modułów drogą morską i tam złożony. Jego opływowy kształt ma pomóc przy silnych porywach wiatru, a  ustawienie względem kierunków świata – odpowiednie nasłonecznienie wnętrz stacji.

Warunki pogodowe na Stacji „Arctowski”:

Taka pogoda bywa często na „Arctowskim”
foto. T. Janecki/ Zdjęcie pochodzi ze strony Stacji.

Średnia roczna temperatura powietrza-2°C
Najniższa zanotowana temperatura powietrza:-32,3°C
Najwyższa zanotowana temperatura powietrza:+16,7°C
Największa zanotowana prędkość wiatru:74 m/s
Średnia roczna prędkość wiatru:8 m/s
Średnie roczne ciśnienie atmosferyczne:988 hPa
Najniższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne: 938,3 hPa
Najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne:1031,4 hPa
Średnia roczna wilgotność względna powietrza:81%
Średnia roczna ilość opadów:510 mm
Dominujący kierunek wiatru:SW (21,5%)
(dane pochodzą z http://www.arctowski.pl/index.php?p=145)

Ciągle nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace budowlane.O pieniądze na budowę „nowej” Stacji Arctowskiego Instytut Biochemii i Biofizyki PAN zabiega w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Najwcześniejsza realna data rozpoczęcia budowy to 2020 rok.

Previous article
Jan Lechoń – Tragiczny życiorys wybitnego skamandryty
Next article
Fala motoryzacyjnych inwestycji. Światowe koncerny stawiają na Polskę
About the author