Pit 37

Finansowanie inwestycji na przykładzie kliniki

Inwestycja w nowe wyposażenie kliniki jest niejednokrotnie jednym z kluczowych warunków rozwoju przedsiębiorstwa i ma przekładać się bezpośrednio na podniesienie jakości świadczonych przez klinikę usług, natomiast pośrednio na zdobycie nowego grona zadowolonych klientów.

Dla większości właścicieli klinik, jak i dla przedsiębiorców z innych branż, głównym czynnikiem przy podejmowaniu tego typu decyzji jest cena, rozumiana jako koszt, który należy ponieść na zakup oraz możliwości otrzymania zgody od instytucji finansowej na sfinansowanie zakupu. Koszt ten jednak stanowi sumę ceny zakupu oraz dodatkowych opłat jak np. opłaty manipulacyjne i odsetki. Nie wolno jednak zapominać, że ostateczny koszt inwestycji nie zależy wyłącznie od sumy opłat i wszystkich rat.

Należy zwrócić szczególną uwagę na aspekty podatkowe, nie zapominając również o takich nieodzownych elementach procedury uzyskania danego źródła finansowania, tj. dostępność oraz ilość formalnych wymogów, które należy spełnić, co w obecnej sytuacji gospodarczej ma niebagatelne znaczenie. Kwestiami, które też nie powinny ujść uwadze przedsiębiorcy są możliwości: skrócenia okresu trwania umów, wcześniejszej spłaty lub zmniejszenia (okresowego zawieszenia) opłat.

 

W ostatnich latach notowany jest wzrost zainteresowania leasingiem jako formą finansowania zakupu sprzętu i innego wyposażenia specjalistycznego, w tym na potrzeby klinik weterynaryjnych. Finansowanie za pomocą leasingu jest uważane za bardziej klarowne rozwiązanie w stosunku do kredytów, które często zawierają w sobie wiele nie do końca jasnych opłat dodatkowych. Kwota raty leasingowej jest jednym z najistotniejszych elementów umowy leasingowej, może być stabilniejszym rozwiązaniem niż rata kredytu w walucie obcej lub o zmiennym oprocentowaniu. Co do zasady rata kredytu jest niższa niż od raty leasingu, ale w aspekcie podatkowym przewaga finansowania w formie leasingu wynika z możliwości zaliczenia raty leasingu w koszty uzyskania przychodu, czego niestety nie można zastosować w przypadku raty kredytu, gdzie kosztem jest amortyzacja zakupionego sprzętu oraz odsetki od kredytu.

 

Należy jednak pamiętać o kwestii prawa do danego sprzętu, które to w zależności od sposobu finansowania kształtuje się zupełnie inaczej. W przypadku kredytu to kredytobiorca jest właścicielem wyposażenia. Dopóki trwa z kolei umowa leasingu właścicielem sprzętu jest firma leasingowa, a nie przedsiębiorca. Zatem prawa tego ostatniego do dysponowania przedmiotem leasingu są ograniczone.

 

Problem może zatem pojawić się w sytuacji, w której zakupiony sprzęt zostanie skradziony lub zniszczony. Zakładając, że został on ubezpieczony i będzie można odzyskać sumę gwarancyjną ubezpieczenia, należy pamiętać, że wypłatę w przypadku kredytu odzyska kredytobiorca – właściciel, a w przypadku leasingu – firma leasingowa.

 

Podczas dokonywania wyboru formy finansowania należy również pamiętać o amortyzacji. Jest to rodzaj zmniejszenia wartości księgowej środka trwałego (czyli np. zakupionego sprzętu) wynikającego z upływu czasu od daty zakupu oraz z normalnego zużycia. Amortyzacji takiej dokonuje się poprzez tzw. odpisy, które są kosztem uzyskania przychodu przez klinikę.

 

Art. 22k ust. 7 – 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizyczny (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) i odpowiednio art. 16k ust. 7 – 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 z późn. zm.) dają przedsiębiorcy jednak możliwość dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w roku podatkowym do wysokości 50 tysięcy EURO. Aby skorzystać z jednorazowego ujęcia w koszty drogiego sprzętu specjalistycznego należy spełnić jednak warunki, wśród których najważniejsze to:

1. przedsiębiorca musi spełniać wymagania dotyczące małego podatnika lub rozpocząć prowadzenie działalności w danym roku podatkowym, w którym korzysta z odpisu,
2. wartość przedmiotu odpisu nie może przekraczać progu wskazanego w rozporządzeniu (50 tysięcy EURO),

3. należy otrzymać od urzędu skarbowego zaświadczenie o uzyskaniu pomocy de minimis

4. przedsiębiorstwo musi znajdować się w dobrej sytuacji ekonomicznej.

Co ważne, jednorazowa amortyzacja może być zastosowana w przypadku zakupu środka trwałego z przeniesieniem własności, co za tym idzie leasingobiorca – który w okresie trwania umowy leasingu nie jest właścicielem przedmiotu – nie skorzysta z tej formy odpisu. Z pomocy de minimis nie skorzysta także przedsiębiorca planujący zakup nieruchomości i gruntów, budowli czy zakup samochodu osobowego (tylko przy zakupie samochodu ciężarowego).

 

PROCEDURY I FORMALNOŚCI

 

Kredyty w standardowej formie charakteryzują się możliwością dłuższych okresów spłaty (do 120 miesięcy) niż leasing (do 60 miesięcy). Natomiast bardzo rzadkim rozwiązaniem jest możliwość zawarcia umowy leasingu na krócej niż 24 miesiące w porównaniu do umowy kredytu, której termin obowiązywania można ustalić nawet na okres dwóch miesięcy lub niekiedy krótszy.

 

Formalności związane z otrzymaniem leasingu i kredytu są obecnie porównywalnie kłopotliwe. Czy to banki, czy firmy leasingowe stosują te same lub zbliżone metody oceny wiarygodności przedsiębiorcy i podobnie zabezpieczają się na wypadek nieterminowych rat kredytu czy leasingu. Wymagane są między innymi zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach z urzędu skarbowego, o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne z ZUS. Przedsiębiorcy podlegają także procedurom badania zdolności kredytowej na podstawie bilansu przedsiębiorstwa, biznes planów, prognoz.

 

Zwracam też uwagę, że niektórzy producenci wyposażenia klinik zawierają w swojej ofercie możliwość skorzystania z leasingu lub też ściśle współpracują z zewnętrznymi firmami leasingowymi. Zawsze należy jednak pamiętać, że warto porównać warunki takiego rozwiązania z alternatywnym leasingiem lub kredytem, a nie opierać się na jednej tylko ofercie. Przedsiębiorca powinien również móc wynegocjować atrakcyjny rabat, ponieważ skorzystanie przez klinikę z takiego rozwiązania jest korzyścią zarówno dla producenta sprzętu jak również dla firmy leasingowej z nim współpracującej.

 

CO KOMU SIĘ OPŁACA?

Co do zasady, choć każdy przypadek należy traktować indywidualnie, mogę podsumować, że:

1. przedsiębiorcy o mniejszych dochodach lub generujący stratę, nie korzystający z pomocy de minimis powinni wybrać kredyt,

2. przedsiębiorca tzw. duży podatnik – który wykluczony jest rozporządzeniem z de minimis – prawdopodobnie bardziej skorzysta z leasingu.

Previous article
Biuro rachunkowe z Krakowa informuje: podatek dochodowy od osób fizycznych
Next article
Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?
About the author