Pit 37

Podatek od kopalin w Polsce

Już niedługo wejdzie w życie kolejne opodatkowanie – tym razem obłożone podatkiem będzie wydobycie niektórych kopalin, w tym miedzi oraz srebra. Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin została już uchwalona przez Sejm.

Podstawą opodatkowania w przypadku podatku od kopalin ma być ilość srebra oraz miedzi w wyprodukowanym koncentracie. Warto nadmienić, że z opodatkowania zostanie wyłączona część urobku w ilości nieprzekraczającej tony w ciągu miesiąca.

Wysokość podatku ma być ustalona na podstawie kursu dolara amerykańskiego (surowce te na giełdzie są właśnie wyrażane w tej walucie), wolumenu wydobycia (objętości właściwej) oraz wartości danego surowca na światowym rynku.

Nowy podatek od kopalin to również wymierne korzyści w postaci dodatkowych wpływów do budżetu. Jeszcze w 2012 roku ma to być kwota około 1,8 mld zł, natomiast w kolejnych wpływy mają się zwiększyć do poziomu ok. 2,2 mld zł. Senat na posiedzeniu w połowie marca ma się teraz zająć kwestią ustawy o podatku od kopalin.

Podatek od kopalin w Polsce
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Podatek liniowy
Next article
Podatek dochodowy w Holandii
About the author