Pit 37

Deklaracje podatkowe

Z początkiem każdego roku otrzymujemy informacje o dochodach. Na ich podstawie składamy deklaracje podatkowe. Termin ostateczny mija z reguły z końcem kwietnia. Później należy oczekiwać na wezwanie do korekty lub wpłatę pieniędzy na konto bądź ich dostarczenie osobiste. Jednak zanim nastąpi ten najprzyjemniejszy moment związany ze składaniem deklaracji podatkowych, należy zorientować się którą deklarację należy wypełnić i wysłać.

Do podstawowych deklaracji podatkowych nie należą jedynie rozliczenia roczne, które każdy z nas musi wypełnić, by rozliczyć się z podatków. Poza nimi są takie deklaracje jak PIT-28 (zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu i wpłaconego podatku dochodowego składane do 31 stycznia), CIT-8 (roczne zeznanie osób prawnych, w których wykazuje się wysokość osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, wstępne składane do 31 marca, a ostateczne do 30 września) czy PIT-16A (dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne, składane do 31 stycznia).

Deklaracje, na podstawie których osoby fizyczne wypełniają PIT-y, są składane przez firmy zatrudniające pracowników. Należą do nich zeznania PIT-4R (dotyczy pobranych zaliczek na podatek dochodowy, składane do 31 stycznia), PIT-8AR (deklaracja o podatku zryczałtowanym), PIT-11 (deklaracja roczna przekazywana pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu, w której ukazuje się dochody podatnika oraz zaliczki na podatek dochodowy) oraz PIT-40 (rozliczenie podatku pracownika przekazywane pracownikowi i urzędowi skarbowemu). PIT-11 oraz PIT-40 są przekazywane do końca lutego.

Przedsiębiorcy składają roczne zeznania PIT-36 (jeśli rozliczają się według podatku progresywnego) lub PIT-36L (jeśli rozliczają się według podatku liniowego). Są to deklaracje o dochodach oraz odliczeniach od podatku i składa się je do 30 kwietnia. Nie wszystkie zeznania składane są co rok, ponieważ VAT-7 dotyczący podatku od towarów i usług składany jest co miesiąc, a VAT-UE obejmujący wewnątrzwspólnotowe dostawy i nabycia towarów składany jest co kwartał. Do deklaracji należą jeszcze inne zeznania podatników VAT oraz te składane przez podatników akcyzy.

Deklaracje podatkowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Do czego może doprowadzić wykreślenie naszej firmy z VAT?
Next article
Emeryci i renciści a PIT 2018
About the author