Pit 37

Podatek VAT

Podział podatków jest sprawą nieco skomplikowaną, ale łatwo wskazać podstawowe klasyfikacje. Wśród nich jest podział ze względu na rodzaj przedmiotu opodatkowania. Poza podatkami dochodowymi i majątkowymi najczęściej egzekwowane są podatki od towarów i usług, czyli VAT. Jest to podatek pośredni, a więc przymusowy, bezzwrotny i zasila budżet państwa. Przy podnoszeniu tego podatki kosztów nie ponosi przedsiębiorca, lecz konsument, bo skutkuje to podniesieniem ceny produktu itd.

Podatek VAT został wprowadzony do Polski w 1993 roku. Podstawowa stawka to 22%, jednak jak to w życiu bywa, każdą regułę potwierdzają wyjątki. Stawka bywa czasem niższa, np. 7-procentowej podlegają leki, warzywa, orzechy, psy szkolone jako przewodnicy dla niewidomych, ryby, pasza dla zwierząt, owoce, produkty mączne, napoje owocowe i warzywne, odzież i obuwie dla niemowląt, odczynniki medyczne, wózki inwalidzkie i wiele innych produktów, a także liczna ilość usług (pasażerskie, pogrzebowe, rozprowadzanie wody itd.).

Stawka 6% obowiązuje przy nabywaniu towarów od rolnika ryczałtowanego. Stawce preferencyjnej 3% podlegają towary oraz usługi związane z rolnictwem (np. ziarna, otręby, odpady zwierzęce, produkty szkółkarskie), a także usługi taksówkarzy, którzy rozliczają się VAT ryczałtowo. Stawki zmieniają się przypadku usług w handlu i gastronomii. Tutaj zamiast 22% jest 18,03%, z 7% – 6,54% i towary i usługi objęte stawką 3% podlegają stawce 2,91%. Podatek jest wtedy odliczany od wartości brutto.

Kolejną preferencyjną stawką jest 0%, która jest stosowana m.in. do drukarek, skanerów, urządzeń komputerowych do pism Braille’a, routerów, modemów. Nieopodatkowane jest korzystanie z usług zakwaterowania w akademikach i internatach, usług poczty państwowej, usług z zakresu edukacji itd. Sprzedawcy i usługodawcy są w związku z tym podatkiem zobowiązani do przedstawiania miesięcznych (czasem kwartalnych) deklaracji podatkowych (do 25 dnia każdego miesiąca lub miesiąca następującego po każdym kwartale).

Previous article
Podatki firmy
Next article
Program dla rozliczenia się
About the author