Pit 37

W jaki sposób urząd skarbowy zwraca nadpłatę podatku?

Wypełnianie rocznej deklaracji podatkowej pit 2017 ma na celu określenie wysokości zobowiązania podatkowego, czyli kwoty podatku jaką podatnik ma obowiązek wpłacić na konto urzędu skarbowego. Może się zdarzyć, że suma zaliczek na podatek dochodowy, które zostały odprowadzone w trakcie roku przez podatnika lub przez płatnika, przewyższa faktyczną wysokość podatku dochodowego. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nadpłatą, którą urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić.

Zwrot podatku jest należny, jeżeli podatnik nie posiada żadnych zaległości podatkowych lub innych nieuregulowanych zobowiązań względem budżetu państwa, takich jak np. nieopłacone mandaty drogowe. Maksymalny czas oczekiwania na zwrot wynosi 3 miesiące od momentu, gdy w urzędzie skarbowym zostało złożone poprawnie wypełnione rozliczenie PIT 2017.

Zwrot może zostać przekazany podatnikowi na dwa sposoby:

  • przelewem na konto bankowe,

  • w formie przekazu pocztowego.

Najwygodniejszą formą zwrotu jest oczywiście przelew, aby go otrzymać należy złożyć w urzędzie formularz ZAP-3 i podać w nim numer konta bankowego. W przypadku braku numeru konta, urząd skarbowy prześle nadpłaconą kwotę za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koszt przekazu pocztowego ponosi podatnik, dlatego zwrot zostanie o ten koszt umniejszony. Warto wiedzieć, że zwroty, których wysokość nie przekracza 8,80 zł są dokonywane tylko na wniosek podatnika, a ich wypłata jest możliwa jedynie w kasie US.

Zazwyczaj osoby, które wysyłają zeznanie podatkowe w formie elektronicznej, mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku, ponieważ weryfikacja poprawności wypełnienia deklaracji złożonej w tej formie, zajmuje urzędnikom zdecydowanie mniej czasu. Dlatego warto rozważyć rozliczenie się z fiskusem w PITy 2017 program, który umożliwia przesłanie formularzy PIT za pośrednictwem sieci internetowej.

W jaki sposób urząd skarbowy zwraca nadpłatę podatku?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Terminy składania PIT za 2018 rok
Next article
Suma jednostek
About the author