Pit 37

Podatek od nieruchomosci lub targowy dla sklepów stacjonarnych

Wprowadzona nowelizacja Senatu względem podatków i lokali usługowych spowodowała. Idea zasadniczo jest taka, że w przepisach prawnych pojawiło się dodatkowe pojęcie – obiekt budowlany. Oznacza to, że w zależności do tego czy dany sklep ma fundamenty czy nie, będzie płacił określony przepisami rodzaj podatku.

Podatek od nieruchomości lub targowy

Sklep znajdujący się w nieruchomości posiadającej fundamentu będzie z takiej okazji płacił tylko podatek od nieruchomości. Jeśli zaś budynek sklepu takowych fundamentów nie posiada będzie zobowiązany do opłacenia podatku targowego.

Wiele obiektów handlowych, które prowadzą na niewielką skalę działalność nie podpada pod taką definicję, więc z założenia będzie je obowiązywał podatek targowy. Może to w pewien sposób podwyższyć koszty danej działalności, ale jednocześnie daje pewne prawdopodobieństwo obniżenia koniecznych do zapłacenia opłat na rzecz państwa.

Definicja zgodna z prawem budowlanym

Określenie sklepu jako budynku musi być zgodne z obowiązującym aktualnie prawem budowlanym. Nowelizacja ostatecznie zerwała z planami podwójnego opodatkowania zarówno podatkiem targowym, jak i podatkiem od nieruchomości, gdzie zakładano ich nałożenie na sprzedawców płacących dotychczas podatek od nieruchomości.

W myśl poprawki opłatę targową uiszczą sprzedawcy handlujący towarem na targowiskach oraz wszelkich przeznaczonych do sprzedaży miejscach. Z opłaty zwolnione będą natomiast osoby handlujące w budynkach albo częściach do nich należących. W przypadku kiosków podwójne opodatkowanie jest możliwe wtedy, gdy jego właściciel wynajmuje powierzchnię innej osobie. w myśl przepisów sprzedawca zobowiązany jest do uregulowania opłaty targowej, właściciel natomiast zobowiązuje się uiścić podatek od nieruchomości.

Previous article
Podatek bankowy
Next article
Planujesz oszczędzanie? Sprawdź atrakcyjne oferty lokat bankowych
About the author